Spring til hovedindhold

Forslag

Bandemedlemmer anholdt for handel med 10kg kokain

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket mod organiseret handel med kokain og har i dag gennemført en anholdelsesaktion. Fire personer fremstilles i grundlovsforhør.

NSK logo

Fire personer er onsdag morgen blevet sigtet for handel med 10,7 kg kokain.
 
Det er sket i forbindelse med en anholdelses- og ransagningsaktion, som NSK har gennemført på adresser i Storkøbenhavn.
 
To af de anholdte anses af NSK for at være fuldgyldige medlemmer af en bandegruppering, hvoraf den ene – en 34-årig mand fra Storkøbenhavn - betragtes som et fremtrædende medlem.
 
De fire anholdte sigtes for over flere perioder siden november 2025 i forening at have modtaget kokainen og opbevaret den i en lejlighed tilhørende den ene af de anholdte, en 39-årig kvinde. Det er NSK’s mistanke, at to anholdte 27-årige mænd har ageret hvide bude under instruktion af den 34-årige mand.
 
Under ransagning blev der fundet 2,7kg kokain, som NSK har beslaglagt.
 
De tre anholdte mænd er derudover sigtet for handel med 20kg hash.
 
Vicepolitiinspektør i NSK, Lars Feldt-Rasmussen, siger:
 
”Det er på baggrund af en efterforskning koncentreret mod personer, som har deres gang i det kriminelle miljø, at vi i dag har slået til og foretaget anholdelser for kokainhandel.”
 
Alle fire fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Glostrup onsdag kl. 13.
 
NSK vil anmode om dørlukning ved grundlovsforhøret og har derfor ikke yderligere kommentarer på nuværende tidspunkt.

 

Fakta om NSK

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er en landsdækkende enhed, hvor de mest specialiserede kompetencer i politi og anklagemyndighed er samlet. Det gælder inden for organiseret kriminalitet, økonomisk kriminalitet og digital kriminalitet samt efterforskningsunderstøttelse. Anklagemyndigheden ved NSK fører enhedens straffesager.
 
De komplekse sager, som NSK efterforsker og strafforfølger, kan være inden for eksempelvis organiseret hvidvask, organiseret skatteunddragelse, bandekriminalitet, organiseret narkotikakriminalitet samt digital kriminalitet.
 
NSK understøtter desuden hele dansk politi med specialiseret ekspertise inden for blandt andet kriminalteknik, it-efterforskning samt analyse- og efterretningsarbejde.
 
NSK’s efterforskning og strafforfølgning er målrettet de sager, hvor kriminaliteten gør størst skade på samfundet, og hvor indsatsen har den største effekt, så enheden bedst muligt beskytter Danmark mod de største kriminalitetstrusler på både kort og lang sigt.
 
Der er cirka 1.200 ansatte i NSK. Enheden har hovedsæde i Ejby ved Glostrup og har derudover lokationer i Aarhus, Fredericia, Randers og København samt en midlertidig lokation i Silkeborg.
 

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

26. marts 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Anholdelsesaktion i sag om opioid-indsmugling og drabsforsøg

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket mod organiseret handel med blandt andet opioider og har i dag gennemført en anholdelsesaktion. Seks personer fremstilles i grundlovsforhør.

25. marts 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

To idømt ni års fængsel for besiddelse af hårde stoffer

To mænd er idømt hver ni års fængsel i en sag om besiddelse og videreoverdragelse af 50 kg hash og 17 kg hård narkotika.

23. marts 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

NSK anholder østjysk kokain-netværk

Otte personer er anholdt i sag om et østjysk kokain-netværk.