Spring til hovedindhold

Forslag

Første dom for selvhvidvask gennem køb af fiktive fakturaer

For første gang har anklagemyndigheden ført en hvidvasksag mod køberne af fiktive fakturaer fra de såkaldte fakturafabrikker. Det førte til fængselsdomme for grov hvidvask og momssvig til to mænd.

NSK logo komprimeret

En 42-årig mand fra Haslev og en 46-årig mand fra Ishøj er ved Retten i Glostrup blevet idømt et år og tre måneders betinget fængsel og 200 timers samfundstjeneste hver for selvhvidvask og momssvig af særlig grov beskaffenhed, gennem køb af fiktive fakturaer. Sagen er kørt af National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK).

 

Det er første gang, at anklagemyndigheden har ført en straffesag mod personerne bag et såkaldt A-selskab, som er betegnelsen for de virksomheder, der køber fiktive fakturaer hos såkaldte fakturafabrikker. Tidligere er den type sager alene blevet ført ud fra en skatteretlig vinkel, men i juli 2018 blev der indført en ny bestemmelse om hvidvask i straffeloven, der blandt andet kriminaliserer selvhvidvask, som er omdrejningspunktet i denne sag.

 

De to mænd har i perioden fra marts 2019 til marts 2020 gennem deres fælles murervirksomhed hvidvasket deres egne ulovlige midler ved at betale godt tre millioner kroner for i alt 20 fiktive fakturaer. Fakturaerne blev udstedt af tre forskellige selskaber, der fungerede som såkaldte fakturafabrikker. Personerne bag disse selskaber er tidligere idømt længere fængselsstraffe for hvidvask.

 

Ud over fængselsdommene er begge mænd idømt hver en tillægsbøde på 585.432 kroner, svarende til det beløb som statskassen blev unddraget i moms.

 

Specialanklager hos NSK Stig Paulsen siger:

 

”Jeg er tilfreds med dommen. Det er første gang, at vi har ført en straffesag om selvhvidvask mod personerne bag et af de selskaber, der køber de fiktive fakturaer, som fakturafabrikkerne udsteder. I denne sag var der tale om selvhvidvask, fordi det var de dømtes egne kriminelle midler, de hvidvaskede.”

 

Fakta om NSK

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) er en landsdækkende enhed, hvor de mest specialiserede kompetencer i politi og anklagemyndighed er samlet. Det gælder inden for organiseret kriminalitet, økonomisk kriminalitet og digital kriminalitet samt efterforskningsunderstøttelse. Anklagemyndigheden ved NSK fører enhedens straffesager

 

De komplekse sager, som NSK efterforsker og strafforfølger, kan være inden for eksempelvis organiseret hvidvask, organiseret skatteunddragelse, bandekriminalitet, organiseret narkotikakriminalitet samt digital kriminalitet.

 

NSK understøtter desuden hele dansk politi med specialiseret ekspertise inden for blandt andet kriminalteknik, it-efterforskning samt analyse- og efterretningsarbejde.

 

NSK’s efterforskning og strafforfølgning er målrettet de sager, hvor kriminaliteten gør størst skade på samfundet, og hvor indsatsen har den største effekt, så enheden bedst muligt beskytter Danmark mod de største kriminalitetstrusler på både kort og lang sigt.

 

Der er cirka 1.200 ansatte i NSK. Enheden har hovedsæde i Ejby ved Glostrup og har derudover lokationer i Aarhus, Fredericia, Randers og København samt en midlertidig lokation i Silkeborg.

 

 

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

1. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

To udleveret fra De Forenede Arabiske Emirater i udbyttesag

To mænd er torsdag udleveret til Danmark fra De Forenede Arabiske Emirater i en sag om bedrageri med refusion af udbytteskat. Fredag bliver de fremstillet i grundlovsforhør. De er tiltalt for at have bedraget den danske stat for over 300 millioner kroner.

27. april 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

To dømt for at sælge pirat-tv

To mænd fra Aarhus har fået fængselsdomme for at sælge ulovlige tv-abonnementer.

22. april 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Endnu en hvidvaskdom i sag om familienetværk

En 22-årig mand med adresse i Odense er onsdag blevet idømt to års fængsel samt udvisning af Danmark med indrejseforbud i 12 år. Manden blev dømt for hvidvask af særlig grov beskaffenhed for samlet 7,8 millioner kroner.