Spring til hovedindhold

Forslag

Insiderhandel og videregivelse af fortrolige oplysninger udløste fængselstraf og bøde

Retten i Aalborg har den 15. maj 2023 idømt en 70-årig mand en bøde på 15.000 kroner for at have tippet en 76-årig bekendt om insiderviden om forsikringsvirksomheden Alm. Brand A/S. Den 76-årige blev idømt 60 dages betinget fængsel for at have handlet på tippet og begået insiderhandel.

NSK logo

To mænd fra Nordjylland tilstod over for en dommer ved Retten i Aalborg, at de den 10. juni 2021 havde haft en telefonisk samtale, hvor den 70-årige mand videregav insiderviden til den 76-årige.

 

Samtalen mellem de to mænd fandt sted, mens den 70-årige befandt sig på en færgeoverfart fra Aarhus mod Sjællands Odde. Samtalen blev overhørt af en journalist, der efterfølgende skrev en artikel om samtalen.

 

Under samtalen hentydede den 70-årige, der var tidligere bestyrelsesmedlem i Alm. Brand A/S til, at der foregik noget stort i Alm. Brand, der på det tidspunkt var ved at opkøbe Codan Forsikrings danske aktiviteter. Den besked fik den 76-årige til samme dag at igangsætte køb af Alm. Brand aktier for omtrent en million kroner. 

 

”Købstidspunktet af aktierne for omtrent en million kroner - umiddelbart efter den telefoniske samtale mellem de to mænd – tydeliggør, at den 76-årige udnyttede den interne viden, han netop var kommet i besiddelse af. For at børsmarkedet kan fungere effektivt, er det vigtigt, at alle har lige adgang til kursrelevant information på samme tid. Derfor er jeg tilfreds med dagens dom, der understreger, at samfundet ikke tolererer, at man videregiver og udnytter en fortrolig og kursfølsom viden, der endnu ikke er offentliggjort på markedet, til egen økonomisk vinding”, siger specialanklager i NSK, Jan Henrik Hansen.

 

Den interne viden om Alm. Brands køb af Codan Forsikrings danske aktiviteter blev offentliggjort i en selskabsmeddelelse den følgende dag den 11. juni kl. 13:00.

 

NSK startede en efterforskning i sagen på baggrund af en anmeldelse fra Finanstilsynet, der blev indgivet i december 2021.

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

22. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

NSK advarer drenge og unge mænd om økonomisk afpresning med intime billeder

Pas på "unge kvinder" der vil dele intime billeder og videoer med dig. Sådan lyder budskabet i en ny NSK-analyse om sextortion med økonomisk motiv, hvor særligt drenge og unge mænd bliver ofre for kriminaliteten.

20. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Anholdelsesaktion mod formodede facilitatorer af voldelig konflikt

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har anholdt tre yderligere personer i et sagskompleks om facilitering af alvorlig organiseret kriminalitet på Fyn. De fremstilles torsdag formiddag i grundlovsforhør.

19. maj 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Anholdelsesaktion i sag om 80kg kokain

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket mod personer mistænkt for organiseret narkotikahandel. De fremstilles tirsdag i grundlovsforhør.