Spring til hovedindhold

Forslag

Kvinde dømt for at have anbefalet insiderhandel til bekendt

NSK har fået idømt en 57-årig kvinde 30 dages betinget fængsel for at have videregivet insiderviden og anbefalet insiderhandel til en bekendt.

En 57-årig kvinde tilstod i dag ved Retten på Frederiksberg, at hun havde anbefalet eller tilskyndet en bekendt til insiderhandel. Forbrydelsen bestod i, at kvinden havde intern viden om, at aktiekursen for et børsnoteret selskab ville stige, hvilket hun videregav til en bekendt, så han havde mulighed for handle aktier forud for, at denne viden blev offentligt kendt. 

National enhed for Særlig Kriminalitet (”NSK”) kom på sagen, da man modtog en anmeldelse fra Finanstilsynet om, at en mand havde haft insiderviden, om at aktiekursen for et børsnoteret selskab ville stige, og der desuden var mistanke om, at han havde forsøgt at misbruge sin interne viden ved at købe aktier i den børsnoterede virksomhed. Dette lykkedes dog ikke.

NSK foretog på baggrund af anmeldelsen en ransagning hos manden. Her fandt politiet på hans telefon en sms fra den 57-årige kvinde med konkret information om, at et børsnoteret selskab snart ville offentliggøre en nyhed til markedet, som kunne medføre, at kursen på aktien ville stige. Dagen efter sms’en blev afsendt, blev nyheden offentliggjort. 

På baggrund af den sms-korrespondance, der blev fundet på mistænktes telefon, sigtede NSK også den 57-årige kvinde.

”Vi ser med stor alvor på sager, hvor personer enten videregiver intern viden eller forsøger at udnytte viden, der ikke er offentliggjort til markedet. For at markedet kan fungere effektivt, er det vigtigt, at alle har lige adgang til samme information på samme tidspunkt. Hos NSK sætter vi hårdt ind, når der er mistanke om, at personer videregiver intern viden eller forsøger at udnytte, at de har en viden om et børsnoteret selskab, der ikke er meldt ud til markedet. Jeg vil på det kraftigste opfordre til, at man tænker sig godt om og holder al viden for sig selv, da man ellers kan risikere at blive dømt.” siger specialanklager Natalie Pressler.

Da kvinden forud for retsmødet havde tilstået at have sendt sms’en, blev sagen i dag gennemført som en tilståelsessag ført af NSK. Kvinden modtog dommen. 

Den anden del af sagen, hvor manden er sigtet for forsøg på insiderhandel, er fortsat under efterforskning.

 

Fakta om National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK)

 

Sagen er ført for retten af National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK), som er etableret fra den 1. januar 2022.

NSK har blandt andet til formål at bekæmpe kompleks organiseret kriminalitet og økonomisk kriminalitet, og etableringen af den nye enhed betyder derfor, at opgaver fra en række tidligere enheder i politiet og anklagemyndigheden er forankret her. Det drejer sig om opgaver, der tidligere var forankret hos Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet, de to regionale efterforskningsfællesskaber i henholdsvis Øst- og Vestdanmark, Grænsecenter Øresund og det Landsdækkende Center for It-relateret økonomisk Kriminalitet. Derudover er store dele af de opgaver, der tidligere blev løst i Rigspolitiets Politiområde, overført til NSK, herunder opgaver forankret i National Kriminalteknisk Center og National Cyber Crime Center (NC3).

 

NSK har ca. 900 medarbejdere og er opbygget som en politikreds. (www.politi.dk/virksomheden/national-enhed-for-saerlig-kriminalitet)

 

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

2. juli 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

NSK har anholdt tre personer for planlagt drabsforsøg

NSK anholdt i går tre personer for et nyt tilfælde af forsøg på drab på bestilling. En 15-årig svensk dreng er i dag blevet varetægtsfængslet for drabsforsøg på et ukendt mål i Danmark, mens en 27-årig mand med syrisk statsborgerskab og en 28-årig dansk mand har fået deres anholdelse opretholdt i tre gange 24 timer.

1. juli 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

Tre anholdt for hvidvask gennem skønhedsklinikker

To mænd og en kvinde er anholdt og sigtet for hvidvask af ikke under 13 millioner kroner gennem skønhedsklinikker.

25. juni 2025

National enhed for Særlig Kriminalitet

Østjyde tilstår indsmugling af 1900 kg hash

En 60-årig mand fra Skanderborg har tilstået sin rolle i et narkotikanetværk, hvor han har medvirket til indsmugling af store mængder hash.