Spring til hovedindhold

Forslag

NSK anholder fire mænd fra det aarhusianske bandemiljø

Onsdag er fire mænd fra det aarhusianske bandemiljø blevet anholdt i Aarhus-området samt i Midtjylland. Mændene er sigtet for handel med kokain og handel med våben.

NSK logo komprimeret

Anholdelserne og ransagningerne er sket ved en koordineret aktion i samarbejde med Østjyllands Politi, Midt- og Vestjyllands Politi samt Toldstyrelsen.

De fire mænd er i alderen 25 til 30 år.

Tre af mændene er sigtet for en række handler med i alt tre kilo kokain, mens den sidste mand på 30 år er sigtet for et forhold om salg af skydevåben.

Anholdelserne er sket på baggrund af længere tids efterforskning af blandt andet kryptereret kommunikationsmateriale.

 

”Efterforskningen udspringer af to øvrige større NSK-efterforskninger, hvor vi har optrevlet organiserede kriminelle netværk og idømt flere personer straffe på samlet set cirka 200 års fængsel. Det er vores opfattelse, at de anholdte er en del af disse netværk og har været med til at aftage og distribuere kokain og våben på gaden. Derfor er jeg tilfreds med, at vi nu har fjernet endnu en del af kriminalitetskæden”, siger vicepolitiinspektør i NSK, Lennart Glerup.

 

Under ransagningerne beslaglagde NSK et større kontantbeløb, designerure og -lamper samt en mindre mængde narkotika.

De tre mænd, som er sigtet for handel med narkotika, fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus.

 

Grundlovsforhøret er planlagt til torsdag kl. 9.30, og anklagemyndigheden vil anmode om dørlukning.

NSK har derfor ikke yderligere kommentarer til sagen på nuværende tidspunkt.

Pressekontakt

 

Pressetelefon: 4015 0147

E-mail: nsk-presse@politi.dk

2. marts 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

NSK slår til mod facilitatorer af alvorlig organiseret kriminalitet

NSK har mandag i samarbejde med Fyns Politi anholdt seks personer for indsmugling og salg af store mængder narkotika og flere skydevåben.

27. februar 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

Ny fængselsdom for millionbedrageri i spilleforening

En 74-årig mand, der var klub-manager i den konkursramte spilleforening Optimizer, er idømt otte måneders betinget fængsel for at have medvirket til bedrageri af medlemmer i foreningen.

5. februar 2026

National enhed for Særlig Kriminalitet

30-årig idømt 12 års fængsel for kokain-handel

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har efterforsket en sag om handel med en større mængde kokain og hash. En 30-årig mand er nu dømt i sagen.