Nordjyllands Politi: Uddrag fra døgnrapporten fra den 31. juli til den 2. august 2024
Norsk mand anholdt flere gange, tyveri fra bil og af gasflaske, flere episoder af narkokørsel og musik til ulempe. Læs et uddrag af døgnrapporten fra Nordjyllands Politi her.
Norsk mand anholdt flere gange
Onsdag morgen modtog vagtcentralen et opkald fra en borger, der havde fundet en svært beruset mand på cykelstien på Limfjordsbroen. Manden havde ingen skader, men det var svært at få kontakt til ham.
Politiet rykkede ud og anholdte manden, fordi hans tilstand gjorde, at han hverken kunne oplyse navn eller CPR-nummer. Han – en 42-årig norsk mand – sov derefter rusen ud i detentionen, og en af hans pårørende blev kontaktet, hvorefter der blev booket et hotelværelse til ham.
Onsdag aften modtog vagtcentralen endnu et opkald omkring manden. Hotellet ringede til politiet, idet manden igen var meget beruset og ikke ønskede at forlade stedet. Politiet rykkede ud, men han var væk, da patruljen ankom.
Kort efter vendte den norske mand dog tilbage, og politiet blev tilkaldt igen. Manden var igen ikke i stand til at tage vare på sig selv, hvorfor han blev anholdt. Igen måtte han sove rusen ud i detentionen.
Tyveri fra bil og af gasflaske
Da en borger skulle bruge sin bil onsdag morgen, opdagede han, at nogen havde stjålet fra bilen.
Bilen var parkeret i en ulåst garage i Schleppegrellsgade i Aalborg, og bilen var ikke låst. Tyven stjal blandt andet en bilnøgle, der tilhørte en anden bil. Derudover stjal tyven også en gasflaske, der stod i gården, hvor garagen er.
Forebyg indbrud i dit nabolag med Nabohjælps app
Læs mere på www.nabohjælp.dk/app eller hent nabohjælps gratis app her:
Kørsel med kokain, amfetamin og methamfetamin i blodet
Onsdag formiddag blev en mand anholdt og sigtet for at køre narkokørsel uden kørekort.
Han kom kørende ad Lyngbyvej i Skørping, da politiet standsede han. Manden kunne ikke fremvise et gyldigt kørekort – idet han ikke havde et.
Hans påvirkning blev testet, og testen viste, at manden havde kørt med kokain, amfetamin og methamfetamin i blodet. Derefter fandt anholdelsen sted, så han kunne få taget en blodprøve, som skal dokumentere påvirkningen.
Kører du med ulovlige, euforiserende stoffer i blodet, er straffen den samme, som hvis du kørte spirituskørsel med 1,21 promille:
- Du får frakendt dit kørekort ubetinget i 3 år
- Du får en bøde
- Du skal gennemføre et kursus i Alkohol, Narko og Trafik. Kurset varer samlet set 12 timer og koster 3.200 kr.
- Du skal bestå en ny teori- og køreprøve.
Høj musik til gene for nabolag
En borger ringede til politiet torsdag aften, idet en af hans naboer spillede meget højt musik til gene for resten af nabolaget. Anmelderen turde ikke selv kontakte naboen, hvorfor politiet i stedet ringede til ham.
Naboen forklarede, at musikken nu var slukket, og at han ville tænke over lydniveauet i fremtiden.
Episoden fandt sted på Ravnborgvej i Solbjerg ved Bælum.
Endnu et tilfælde af narkokørsel
Natten til fredag blev endnu en mand anholdt for at køre narkokørsel. Denne gang kørte bilisten ad Hobrovej i Aalborg SV, da politiet standsede ham.
Han fik foretaget en narkotest, der viste, at han var påvirket af kokain. Derudover visiterede politiet ham og fandt to poser i manden pung. Den ene pose var tom, men havde spor af hvidt pulver. Den anden pose indholdet 0,22 gram pulver. Indholdet i begge poser testede positiv for at være kokain og blev derfor konfirskeret.
Manden blev anholdt og sigtet for at køre narkokørsel og for besiddelse af euforiserende stoffer.
Følg Nordjyllands Politi på:
Facebook @NjylPoliti
Instagram @Politi
Abonnér på nyt fra politiet
Modtag lokale og landsdækkende nyheder, døgnrapporter, efterlysninger, fremlysninger og arrangementer på mail. Du kan til en hver tid afmelde dig igen eller ændre dit abonnement. Abonnér her:
Pressekontakt
Christian Brinck
Telefon: 5135 6716
Maria Odgaard
E-mail: mso083@politi.dk
Telefon: 2963 7506
Telefon: 5154 1555