Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Efterlysning

13. december 2023 15:54

Yderligere to mænd anholdt og fængslet i grov voldssag – en efterlyses fortsat - aflysning af efterlysning: ANHOLDT 10. januar 2024

To 22-årige mænd blev i går, den 12. december 2023, anholdt af Nordjyllands Politi, da politiet sætter dem i forbindelse med en alvorlig sag om kvalificeret vold, røveri og ulovlig tvang begået i Aalborg den 26. november 2023. En tredje mand, ligeledes en 22-årig, efterlyses fortsat af politiet, som i dag, den 13. december 2023, offentliggør hans navn og billede. EFTERLYSNING AFLYST; PÅGÆLDENDE ANHOLDT

Den omtalte forbrydelse vedrører et offer, der først blev udsat for grov vold og røveri i en bil og herunder blev pågældende tilbageholdt mod sin vilje. En person – en 20-årig mand – blev i forbindelse med politiets efterforskning af sagen varetægtsfængslet ved et grundlovsforhør den 30. november 2023. 

”Vi har efterforsket intenst i sagen siden anmeldelsen den 26. november. Og ud over den varetægtsfængslede person, så anholdt vi i går yderligere to mistænkte mænd i sagen,” siger efterforskningslederen i sagen, politikommissær Kenneth Rodam, der videre oplyser, at de mistænkte selv rettede henvendelse til politiet efter en dialog med deres forsvarere. 

”De to anholdte mænd blev tidligere i dag fremstillet i et grundlovsforhør i retten i Aalborg ”og her blev de varetægtsfængslet i 4 uger,” fastslår Kenneth Rodam.

 

 

En mand fortsat på fri fod

 Den fjerde mistænkte mand, som Nordjyllands Politi fortsat efterlyser i sagen, har ikke at meldt sig selv, selvom han ved, at Nordjyllands Politi aktivt leder efter ham.  

”Og det er derfor, at vi nu går i offentligheden med hans navn og billede,” lyder det fra efterforskningslederen, der opfordrer alle, som har oplysninger om den efterlystes opholdssted til straks at kontakte politiet: 

”Vi opfordrer til, at man ikke selv tager kontakt til ham – eller forsøger at pågribe ham.
Ring til Nordjyllands Politi med det samme på telefon 114, hvis du ved, hvor han befinder sig.” 

 

Den mand, der nu foto-efterlyses, er:   

SIGNALEMENT FJENET: 

Pressens kontakt

Kenneth Rodam, politikommissær, Nordjyllands Politi, 4026 6195

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

11. december 2025

Nordjyllands Politi

**AFLYST** Kunde slog butiksansat i Aalborg: Mand efterlyses

Nordjyllands Politi efterlyser en mand, der er mistænkt for et – tilsyneladende umotiveret – overfald på en butiksansat mandag formiddag den 3. november 2025 i Netto på Vesterbro i Aalborg. ***Opdatering: Denne efterlysning er ikke længere aktuel. Den mistænkte person er identificeret. Vi har fjernet signalement og fotos og beder medier og andre, der har bragt/delt disse, om også at gøre dette. Vi takker offentligheden for henvendelser og hjælp i sagen.***

21. november 2025

Nordjyllands Politi

Røveri mod SuperBrugsen i Aalborg – politiet efterlyser mistænkt

Torsdag aften klokken 20.58 blev SuperBrugsen i Sjællandsgade i Aalborg udsat for et røveri. Nordjyllands Politi efterlyser nu den formodede gerningsmand med billede.

3. september 2025

Nordjyllands Politi

Overfald i Steen Blichers Gade: En person er anholdt – to personer efterlyses **OPDATERING: Yderligere en person anholdt i sagen - én mistænkt efterlyses fortsat**

En person er anholdt og fremstilles i dag i grundlovsforhør, mens to andre personer nu efterlyses af Nordjyllands Politi med navn og billede i sagen om det voldelige overfald i Steen Blichers Gade, Aalborg, fredag den 29. august 2025. **Opdatering: Yderligere en person er anholdt i sagen. Nordjyllands Politi eftrlyser fortsat en mistænkt.**