Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Efterlysning

25. april 2022 11:18

Genkender du stemmen på røver? Så kontakt politiet ***mistænkt anholdt - efterlysning aflyst***

Lørdag eftermiddag d. 9. april 2022, kl. 14.31, blev der begået røveri mod en kiosk på stationsvej 31 i Nørresundby. En ukendt og maskeret gerningsmand indfandt sig i kiosken og frarøvede med kniv et pengebeløb i sedler. 260422: ***Takket være flere henvendelser fra offentligheden er det lykkedes os i dag, d. 26. april, at identificere og derpå anholde en mistænkt i sagen. Der er tale om en 26-årig mand fra lokalområdet. Pågældende fremstilles i et grundlovsforhør i morgen, d. 27. april. Vi vil gerne sige tak for hjælpen til offentligheden***

Siden anmeldelsen har Nordjyllands Politi efterforsket i sagen med henblik på at kunne fastslå gerningsmandens identitet. Indtil videre uden held. Desværre. Og derfor offentliggør man nu en video inde fra kiosken, der viser hele forløbet. Det sker i håb om, at der er nogle borgere, som kan genkende stemmen og dermed hjælpe politiet med at fastslå, hvem gerningsmanden måtte være.  

Det oplyser lederen af efterforskningen, politikommissær Kenneth Rodam, der om røveriet forklarer følgende:  

Gerningsmanden går op til disken, mens købmanden, offeret, står bag ved disken. Derpå beordrer gerningsmanden købmanden til at åbne disken, hvilket han ikke vil. Efter en kort ordveksling går gerningsmanden over til siden af disken, hvor han kommanderer offeret væk.  

Derefter rækker gerningsmanden ind over kasseapparatet og åbner det. Herfra tager han så et ukendt pengebeløb i sedler og flygter fra stedet i retning mod Nørrresundby centrum.

”Vi håber, at der er nogle borgere, der – ud fra stemmen – ved, hvem gerningsmanden er. Genkender man stemmen, der høres ret tydeligt på videoen, så skal man ringe til politiet på 114 – således at vi kan få ham retsforfulgt for sine handlinger,” siger politikommissær Kenneth Rodam.

Gerningsmanden var maskeret med elefanthue og parkacoat med hætten trukket op om ansigtet. Han brugte overtrækshandsker, hvorpå der var skrevet/trykt ’CUT’. 

”Det kan også være,” tilføjer politikommissæren, ”at der er nogle, der genkender disse eller ved, hvorfra de stammer.”  

Derudover beskrives gerningsmanden som muligt dansk af udseende og dansktalende med lokal accent, cirka 180 cm høj og almindelig til kraftig af bygning. 

Har man oplysninger i sagen, så skal man ringe til Nordjyllands Politi på telefon 114. 


Pressens kontaktperson: 

Kenneth Rodam, politikommissær, Nordjyllands Politi, 4026 6195

 

Se videoen her (link deaktiveret da mistænkt i sagen er anholdt) 

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

5. november 2024

Nordjyllands Politi

Efterlyser tre mænd i alvorlig voldssag

En 25-årig mand blev fredag den 1. november kl. 22.44 offer for et groft overfald begået af tre mænd. Overfaldet skete i Vangen i Nørresundby. Nordjyllands Politi har siden da efterforsket intenst for at pågribe de mistænkte. Det er ikke lykkedes. Og derfor efterlyser man nu en af personerne med billede i håb om at modtage oplysninger om personens opholdssted. Alle oplysninger i sagen skal gå til politiet på telefon 114. ***Opdatering 201224: En af mistænkte, en 23-årig mand, er d.d. blevet anholdt og skal fremstilles i grundlovsforhør. De øvrige to søges fortsat***

16. oktober 2024

Nordjyllands Politi

**AFLYST** Politiet leder efter denne mand: Mistænkt for kontaktbedrageri

**AFLYST - Vi har nu kontakt med personen. Billeder og signalement er fjernet - vi opfordrer medier til at gøre det samme.** Mandag blev der begået ikke færre end 11 af tilfælde af kontaktbedrageri, mod ældre mennesker i Nordjylland. Politiet efterforsker sagerne massivt og offentliggør nu fotos af en mistænkt gerningsmand, i håb om, at offentligheden kan hjælpe med at identificere personen. Ring 114 med oplysninger i sagen.

26. september 2024

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi efterlyser mand i forbindelse med voldssag ***efterlysning aflyst***

Nordjyllands Politi offentliggør nu fotos af en mand, som er mistænkt for et – tilsyneladende umotiveret – tilfælde af grov vold, begået mod en borger sent om aftenen den 21. juni, ved et busstoppested på Sohngårdsholmvej. Politiet vil gerne høre fra vidner, der kan identificere gerningsmanden. ***Efterlysningen er ikke længere aktuel. Nordjyllands Poltii er kommet i kontakt med den efterlyste person***