Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Efterlysning

20. januar 2020 08:56

Efterlysning: Hvem er denne mand?

Nordjyllands Politi beder offentligheden om hjælp til at fastslå identiteten på en mand, som har begået et voldsomt overfald på en kvinde nytårsnat d. 1. januar 2020 omkring kl. 01.30 på Nytorv i Aalborg.

Om natten d. 1. januar 2020 udviklede en kort meningsudveksling sig voldeligt på Nytorv i Aalborg. Forurettede i sagen blev blandt andet skubbet omkuld og efterfølgende tildelt flere slag i ansigtet af den mand, som politiet nu efterlyser.

”Under overfaldet bliver forurettede tildelt et voldsomt skub, så hun vælter ned på stenbelægningen, hvorefter manden knæler ned over hende og tildeler hende tre kraftige knytnæveslag i hovedet. Vores efterforskning har indtil videre ikke medført, at vi har kunnet fastlægge identiteten på denne mand. Men vi er i besiddelse af en video, som viser overfaldets voldsomhed, og her fremstår han tydeligt,” forklarer politikommissær Kenneth Rodam, Nordjyllands Politi.  

Derfor offentliggør politiet nu denne videosekvens af pågældende mand, der forlader stedet efter hændelsen.  

 

Den formodede gerningsmand beskrives som følger:

  • Mand
  • 25-30 år
  • 180-185 cm høj
  • Kraftig kropsbygning
  • Lys hud og mørkt hår
  • Dansk af udseende
  • Iført sorte jeans, kondisko med hvide såler, en sort jakke og sort opknappet skjorte samt en sort bowlerhat

Mener du at vide, hvem manden er, eller har du andre oplysninger af relevans for sagen, så kontakt Nordjyllands Politi på tlf. 114.

 

Pressens kontakt i sagen:

Kenneth Rodam, politikommissær, tlf. 4026 6195

 

 

Download video her

 

 

 

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

18. juni 2025

Nordjyllands Politi

Mand savnes

**Aflyst. Den efterlyste er blevet fundet afgået ved døden. De pårørende er underrettet** Nordjyllands Politi leder efter [navn fjernet] på 71 år, der har været væk siden tirsdag sidst på eftermiddagen, hvor han forlod Sygehus Nord i Aalborg. Kontakt politiet på telefon 114, hvis du har set ham.

9. maj 2025

Nordjyllands Politi

Efter røveri i Hjørring: Hvem er denne mand?

Nordjyllands Politi ønsker nu offentlighedens hjælp til at fastlægge identiteten på den mand, der tirsdag den 6. maj kl. 02.03 begik røveri mod en tankstation i Hjørring. Manden var iført en karakteristisk hættetrøje med teksten "Spongebob" på brystet. Har man oplysninger i sagen, skal man ringe til politiet på tlf. 114.

1. maj 2025

Nordjyllands Politi

Ukendt gerningsmand efterlyses i voldssag fra Brønderslev

Nordjyllands Politi beder nu offentligheden om hjælp til at identificere en ukendt gerningsmand, der har begået vold i forbindelse med et værtshusbesøg i Brønderslev, natten til den 2. februar 2025. ***Den mistænkte i sagen er blevet identificeret. Efterlysningen aflyses derfor. Vi takker for offentlghedens hjælp i sagen***