Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Efterlysning

29. juni 2021 09:12

EFTERLYSNING AFLYST Pengeskabstyverier – hvem er disse mænd?

Nordjyllands Politi efterlyser tre uidentificerede mænd, som mistænkes for at stå bag en serie indbrud og pengeskabstyverier hos restauranter i Aalborg midtby og i Skagen-området.

Opdateret den 30. juni 2021 kl. 14:50: De tre mænd i denne sag er identificeret og anholdt i dag efter flere tip fra borgere. Signalementer og billeder af mændene er derfor fjernet. Nordjyllands Politi takker offentligheden for hjælpen i sagen.

 

 

I perioden 2.-12. juni 2021 har Nordjyllands Politi set en stigning i antallet af pengeskabstyverier fra restauranter og virksomheder i Aalborg midtby. Der er også set flere indbrud i samme periode og område, hvor tyve er gået efter virksomhedernes kontanter.

”Efterfølgende har vi så i perioden fra 17. juni og frem til i dag set seks tilsvarende indbrud i Skagen-området, hvor det også er gået ud over virksomheder og restauranter,” forklarer lederen af politiets berigelsesefterforskning Ulf Munch Sørensen, politikommissær.

Han fortæller, at politiets efterforskere arbejder målrettet på at få identificeret og standset tyvene. I den anledning beder politiet nu om offentlighedens hjælp:

”Vores efterforskning har afdækket, at tre p.t. uidentificerede mænd kan knyttes til forholdene. Vi mener, der er tale om omrejsende kriminelle personer, og derfor vil vi meget gerne høre fra borgere, der kan hjælpe os med at identificere mændene eller har information om, hvor mændene kunne opholde sig,” opfordrer Ulf Munch Sørensen og tilføjer:

”Ring hellere en gang for meget end en gang for lidt.”

 

Har du oplysninger med relevans for sagen, så kontakt politiet på tlf. 114. 

Billeder og beskrivelser af de tre efterlyste mænd:

 

[Signalementer og billeder fjernet]

 

Pressens kontakt:


Ulf Munch Sørensen, politikommissær, Nordjyllands Politi, tlf. 5141 1362



 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

18. juni 2025

Nordjyllands Politi

Mand savnes

**Aflyst. Den efterlyste er blevet fundet afgået ved døden. De pårørende er underrettet** Nordjyllands Politi leder efter [navn fjernet] på 71 år, der har været væk siden tirsdag sidst på eftermiddagen, hvor han forlod Sygehus Nord i Aalborg. Kontakt politiet på telefon 114, hvis du har set ham.

9. maj 2025

Nordjyllands Politi

Efter røveri i Hjørring: Hvem er denne mand?

Nordjyllands Politi ønsker nu offentlighedens hjælp til at fastlægge identiteten på den mand, der tirsdag den 6. maj kl. 02.03 begik røveri mod en tankstation i Hjørring. Manden var iført en karakteristisk hættetrøje med teksten "Spongebob" på brystet. Har man oplysninger i sagen, skal man ringe til politiet på tlf. 114.

1. maj 2025

Nordjyllands Politi

Ukendt gerningsmand efterlyses i voldssag fra Brønderslev

Nordjyllands Politi beder nu offentligheden om hjælp til at identificere en ukendt gerningsmand, der har begået vold i forbindelse med et værtshusbesøg i Brønderslev, natten til den 2. februar 2025. ***Den mistænkte i sagen er blevet identificeret. Efterlysningen aflyses derfor. Vi takker for offentlghedens hjælp i sagen***