Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

11. januar 2023 12:14

Øget politi-synlighed i Frederikshavn

Foranlediget af en episode i går formiddags, den 10. januar 2023, hvor en ukendt person blufærdighedskrænkede elever på en skole i Frederikshavn, så er politiets forebyggelsesenheder i øjeblikket særligt synlige i området omkring den berørte skole.

Borgerne skal altså ikke være bekymret, hvis de ser meget politi end normalt i Frederikshavns-området, pointerer politikommissær Philip R. Larsen, der leder Nærpoliti og Forebyggelse hos politiet i Frederikshavn. 

Politikommissæren siger om forebyggelses-indsatsen i dag: 

”Vi er til stede på skolen med blandt andet vores mobile politistation samt med vores forebyggelsesbetjente, der patruljerer omkring skolen til fods, ligesom vores kørende beredskab også lægger vejen forbi.” 

 

Modtager gerne henvendelser

Patruljeringen sker for at sikre trygheden i området omkring den berørte skole, Frydenstrand Skole.

Og derfor er både borgere i området samt naturligvis elever og personale på skolen meget velkommen til at henvende sig til betjentene, der aktuelt bevæger sig rundt i området, hvis de har spørgsmål. 

Har man ellers oplysninger i sagen, så kan man ringe til Nordjyllands Politi på 114. 

 

Politiet efterforsker

Politiet efterforsker aktuelt forholdet, og der er allerede indkommet flere henvendelser fra offentligheden, hvilket har dannet grundlag for politiets videre arbejde med sagen. 

”Dem siger vi tak for. Det har givet efterforskningen gode spor at gå efter, så det har stor værdi for vores arbejde med at opnå gennembrud i sagen,” lyder det fra politikommissær Philip R. Larsen, der dog ikke kan udtale sig yderligere om en igangværende efterforskning.  

Politiet vil, afhængig af situationen, formentlig være mere synlig end normalt i Frederikshavn  i de kommende dage.

 

Pressens kontaktperson er: 

Philip R. Larsen, politikommissær, 4019 2351
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

9. oktober 2025

Nordjyllands Politi

Indbrudstyv sigtet for flere forhold

Sent tirsdag aften den 7. oktober 2025 blev en indbrudstyv anholdt af en hundepatrulje fra Nordjyllands Politi. Tyven er foreløbigt varetægtsfængslet i fire uger og sigtet for seks indbrud samt forsøg på indbrud.

8. oktober 2025

Nordjyllands Politi

Straksdom: 8 måneders fængsel til 45-årig falsk bankbud

Mandag den 6. oktober 2025 modtog Nordjyllands Politi flere anmeldelser om et falsk bankbud, der var aktiv i Aalborg. Efter en kort, men intensiv efterforskning blev en 45-årig mand fra Aalborg hurtigt anholdt. Dagen efter, tirsdag kl. 14.00, blev han fremstillet i grundlovsforhør og idømt en straf på 8 måneders fængsel til direkte afsoning.

25. september 2025

Nordjyllands Politi

Indsats mod uidentificerede droner over Aalborg Lufthavn afsluttet

De uidentificerede droner som blev observeret i det nordjyske, befinder sig ikke længere over luftrummet ved Aalborg Lufthavn. En intens efterforskning er gået i gang, og politiet beder alle med oplysninger i sagen henvende sig på telefon 114.