Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

13. oktober 2022 08:56

Anklagemyndigheden har rejst tiltale for uagtsomt manddrab efter færdselsuheld

Et færdselsuheld den 30. oktober 2021 på Frederikshavnvej ved Hjørring kostede en 26-årig mand livet og fire andre i bilen kom til skade, heraf de tre alvorligt. Den 24-årige fører af bilen bliver nu tiltalt ved retten i Hjørring.

Ved færdselsuheldet tilbage i oktober 2021 var den 24-årige fører påvirket af spiritus. Her mistede han herredømmet over personbilen, der kom over i den modsatte vognbane, hvorefter den snittede flere træer, roterede flere gange for til sidst at ende i nogle større træer. Uheldet medførte dødsfald og alvorlig personskade.

Anklagemyndigheden ved Nordjyllands Politi rejser nu tiltale mod den 24-årige fører af personbilen for uagtsomt manddrab under særligt skærpende omstændigheder og uagtsom betydelig legemsbeskadigelse under særligt skærpende omstændigheder. Der nedlægges desuden påstand om ubetinget frakendelse af førerretten. 

Anklager i sagen, senioranklager Morten Sønderby, uddyber tiltalen: 
”Sagen bliver afholdt under medvirken af nævninge, idet anklagemyndigheden har valgt at rejse tiltale for uagtsomt manddrab og uagtsom betydelig legemsbeskadigelse under særligt skærpende omstændigheder, hvor Folketinget ved en lovændring af straffeloven, har lagt op til en markant stigning i sanktionsniveauet for såkaldt vanvidskørsel”.


Retssagen finder sted ved Retten i Hjørring den 15., 16. og 19. december 2022.

 

 

Pressens kontakt

Senioranklager Morten Sønderby, telefon 6139 5680

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

6. maj 2025

Nordjyllands Politi

Sag om afgivelse af skud overdraget

En politipatrulje afgav under en politiforretning i går aftes, den 5. maj 2025, skud mod en person. Manden blev såret i benet, men pågældende er uden for livsfare. Sagen er blevet overdraget til Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP).

29. april 2025

Nordjyllands Politi

Undersøgelser af tragisk ulykke afsluttet

Tirsdag aften, den 18. marts 2025 kl. 2103, skete der en alvorlig færdselsulykke med en motorcykel på Gattenvej ved Farsø. Ved ulykken afgik to personer ved døden. Siden da har politiet undersøgt de nærmere omstændigheder omkring ulykken. Og de undersøgelser har nu fundet sin afslutning.

25. april 2025

Nordjyllands Politi

Mand dømt i en større sag om forurening af naturen

En mand er ved Retten i Aalborg den 11. april 2025 blevet idømt en bøde på 100.000 kr. for overtrædelse af miljøbeskyttelseslovgivningen ved over en længere periode i tilknytning til sin landejendom at have udledt organiske stoffer til den nærliggende grøft med dertil knyttede søer beliggende i Vesthimmerlands kommune.