Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

14. januar 2021 11:56

Indbrudstyv anholdt efter hurtig efterforskning


Natten mellem mandag og tirsdag, d. 11. – 12. januar 2021, var der indbrud på Hobro Postkontor i Adelgade. Ved indbruddet blev der stjålet flere forsendelser, mobiltelefoner og kontorudstyr, men man kunne ikke konstatere, hvordan det var lykkedes for gerningsmanden at komme ind.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Politiets indledte dog en efterforskning af sagen, og den førte i går eftermiddags, d. 13. januar 2021, til nye oplysninger: Tyvekosterne kunne befinde sig i en villa et sted i Hobro. 

Derfor rykkede politiet straks ud til villaen, fortæller efterforskningslederen, politikommissær Mikkel Brügmann, og på adressen traf man en lokal mand i 30’erne. 

”Ved den efterfølgende ransagning af villaen blev samtlige tyvekoster fra indbruddet fundet, og vi fandt også en del receptpligtig medicin,” siger Mikkel Brügmann. 

Manden blev anholdt af politiet, sigtet for indbrud, og han fremstilles senere i dag, d. 14. januar 2021.

Manden var for nylig løsladt efter at have begået lignende kriminalitet, og med et indbrud begået sammen aften er det politiets opfattelse, at han formentlig ville fortsætte sin kriminelle løbebane. 

”Det er tilfredsstillende, at vi havde muligheden for at slå til så hurtigt og skride til anholdelse,” siger Mikkel Brügmann. 
 
Grundlovsforhøret er i Retten i Aalborg kl. 13.00. 

Pressens kontaktperson: 

Mikkel Brügmann, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5154 9858

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

1. juli 2025

Nordjyllands Politi

Færdselsindsats afslørede 15 ulovlige knallerter

Operativ Færdsel ved Nordjyllands Politi foretog den 19. juni 2025 en større færdselsindsats i Vesthimmerland og den sydlige del af Aalborg kommune – og kontrollen afslørede altså i alt 15 ulovlige knallerter.

26. juni 2025

Nordjyllands Politi

Yngre kvinde afgået ved døden i trafikulykke

Nordjyllands Politi modtag tidligere i dag, den 26. juni 2025 ved middagstid, en anmeldelse om en alvorlig personpåkørsel centralt i Aalborg; ved John F. Kennedys Plads. En yngre kvinde er afgået ved døden som følge af denne påkørsel. De nærmeste pårørende til den afdøde er blevet underrettet.

25. juni 2025

Nordjyllands Politi

Politiet beder om hjælp til at identificere druknet kvinde

**AFLYST. Kvinden er nu identificeret** En kvinde blev tidligt onsdag morgen fundet druknet i havnen i Hals. Nordjyllands Politi beder om offentlighedens hjælp til identificere kvinden.