Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

14. juli 2021 15:27

Hjælp politiet i aktuel sag: Vi savner rette ejere til mulige tyvekoster


Under efterforskningen af en række nylige indbrudsforhold er politiet i Frederikshavn kommet i besiddelse af en mængde formodede tyvekoster. En hel del af disse effekter er det lykkedes for efterforskerne at identificere rette ejerfolk til, men der er også nogle genstande tilbage - mest ure, smykker og lidt kontanter - som formentlig er relateret til indbrudssagen, men politiet har brug for offentlighedens hjælp til at finde ejerne til dem.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Det oplyser den ansvarlige for Nordjyllands Politis efterforskning af sagen, politikommissær Peter Skovbak, og han uddyber: 

"Hvis man genkender nogle af disse effekter, så skal man ringe til os på telefon 114, så vi kan få dem genforenet med de rette personer."  

 

Politikommissæren oplyser, at effekterne sættes i forbindelse med et større sagskompleks, hvor betjente fra politistationen i Frederikshavn har efterforsket adskillige indbrud, der er begået i løbet af juni måned i området omkring Hallund beliggende i Brønderslev kommune. 

"Så det er selvfølgelig vores formodning, at effekterne kan stamme fra indbrud i disse områder, hvor vores formodede gerningsperson har været aktiv, men det kan ikke udelukkes, at der er tale om kriminelle forhold begået andre steder," tilføjer Peter Skovbak.  

En 20-årig mand fra lokalområdet blev d. 26. juni 2021 fængslet i sagen.

Sagen er fortsat under efterforskning.   

 

Pressens kontaktperson: 

*Peter Skovbak, politikommissær, Nordjyllands Politi, 4030 3928

Foto nr. 1. Koster nr. 52a

Foto nr. 1. Koster nr. 52a.

 

 

Foto nr. 2 Koster nr. 52b

Foto nr. 2 Koster nr. 52b

 

 

Foto nr. 8 Koster 52h 

Foto nr. 8 Koster 52h

 

Foto nr. 4 Koster nr. 52d

Foto nr. 4 Koster nr. 52d

 

 

Nr. 53, mulepose

Nr. 53, mulepose

 

 

Nr. 51, indhold i sparebøsse, Star Wars

Nr. 51, indhold i sparebøsse, Star Wars

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

26. marts 2025

Nordjyllands Politi

Rebild Kommune og Nordjyllands Politi styrker samarbejdet om tryghed og indbrudsforebyggelse

Rebild Kommune, Nordjyllands Politi og Bo Trygt har i dag onsdag den 26. marts underskrevet en ny samarbejdsaftale, "Bo trygt i Rebild", der har til formål at fremme trygheden og reducere antallet af indbrud i kommunen.

21. marts 2025

Nordjyllands Politi

Alvorlig voldsepisode: To mænd efterlyses

Nordjyllands Politi efterlyser nu i offentligheden to ukendte mænd i forbindelse med en voldsepisode begået på en restaurationen i Jomfru Anes Gård ved Jomfru Ane Gade i Aalborg den 21. december 2024. De to mænd er mistænkt for at have begået vold på beværtningen Heidis Bierbar, og volden skete kort efter kl. 03.00. Alle oplysninger i skal gå til politiet på telefon 114. ***efterlysningen er aflyst, og billedematerialet er fjernet, da de pågældende personer er blevet identficeret. Vi opfordrer alle til at afpublicere materialet.***

21. marts 2025

Nordjyllands Politi

Knallertaktion i Vesthimmerland

Det er ikke uden risiko, når ulovlige knallerter drøner rundt i land og by. Nordjyllands Politi tager problematikken alvorligt, og det opdagede flere knallertførere til en knallertaktion i Vesthimmerland.