Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

17. februar 2021 09:09

To personer fundet afgået ved døden

Tirsdag d. 16. februar 2021 kl. 17.27 indkom en anmeldelse om to livløse personer på en adresse i Sæby i Frederikshavn kommune. Da Nordjyllands Politi ankom til adressen, fandt man to afdøde personer. De nærmeste pårørende til begge afdøde er blevet underrettet.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Der er tale om en kvinde i 50’erne og en mand i 70’erne, der begge stammer fra Nordjylland.  

Politiet har siden i går og gennem hele natten efterforsket sagen massivt, og efterforsknings-arbejdet pågår fortsat, blandt andet skal der i dag, 17. februar 2021, foretages retsmedicinske undersøgelser.  

Det oplyser efterforskningslederen, vicepolitiinspektør Frank Olsen, der samtidig understreger, at der ikke er noget i politiets undersøgelser, der umiddelbart tyder på, at der skulle være sket en forbrydelse. 

”Vi kan dog ikke udtale os konkret omkring dødsårsagen, før vores undersøgelser er færdiggjort, men der er som sagt ikke noget, der peger i retning af, at der skulle være sket en forbrydelse,” siger vicepolitiinspektøren.  

Stort efterforskningsarbejde fortsat i gang

Politiets efterforskningsskridt i sagen udgøres ud over retsmedicinske undersøgelser blandt andet af tekniske undersøgelser på og omkring findestedet af de afdøde personer, ligesom pårørende, naboer og andre personer afhøres til sagen. 

”På den måde stykker vi et præcist billede sammen af omstændighederne før, under og efter dødsfaldene,” forklarer Frank Olsen. 

Derfor vil der gå et stykke tid, før dette arbejde er tilendebragt, og først når det er helt afsluttet, er politiet således i stand til at melde præcist ud omkring dødsårsag. 

Nordjyllands Politi har på nuværende tidspunkt ingen yderligere oplysninger. 

 

Pressens kontaktperson: 

Frank Olsen, vicepolitiinspektør, Nordjyllands Politi, 5162 3993
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

3. juli 2025

Nordjyllands Politi

EU-formandskabet i Nordjylland: Politiet er klar til stor sikkerhedsopgave

I uge 28 kommer EU-formandskabet til det nordjyske. Nordjyllands Politi forventer ikke de store trafikale gener i den forbindelse, men gør opmærksom på, at der vil være et øget opbud af såvel uniformerede som civilklædte politibetjente, primært i Aalborg og særligt omkring Aalborg Kongres & Kultur Center. Der vil også være opsat kameraovervågning i området.

1. juli 2025

Nordjyllands Politi

Færdselsindsats afslørede 15 ulovlige knallerter

Operativ Færdsel ved Nordjyllands Politi foretog den 19. juni 2025 en større færdselsindsats i Vesthimmerland og den sydlige del af Aalborg kommune – og kontrollen afslørede altså i alt 15 ulovlige knallerter.

26. juni 2025

Nordjyllands Politi

Yngre kvinde afgået ved døden i trafikulykke

Nordjyllands Politi modtag tidligere i dag, den 26. juni 2025 ved middagstid, en anmeldelse om en alvorlig personpåkørsel centralt i Aalborg; ved John F. Kennedys Plads. En yngre kvinde er afgået ved døden som følge af denne påkørsel. De nærmeste pårørende til den afdøde er blevet underrettet.