Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

21. marts 2021 06:40

Skudepisode efterforskes forsat – politiet efterlyser mørk scooter

Nordjyllands Politi har det meste af natten intenst efterforsket en skudepisode formentlig forøvet på Hadsundvej i Aalborg. En person – der er uden for livsfare – blev ramt af skud. Alle med oplysninger i sagen skal ringe til politiet på 114.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Nordjyllands Politi modtog kl. 00:42 melding om et færdselsuheld på Hadsundvej i Aalborg. Da politiet ankom til stedet, kunne betjentene konstatere, at der var en forladt bil med flere skudhuller i, ligesom der blev fundet blodspor på stedet. 

Dét fik politiet til øjeblikket at indlede et større efterforskningsarbejde for at få afdækket, hvad der var sket og finde mulige ofre og gerningspersoner. Senere, kl. 02:59, fik Nordjyllands Politi anmeldelse om en tilskadekommen person på Vesterbro. De tilkaldte politifolk kunne konstatere, at der var en person – en 22-årig mand – der var ramt af et skud. Offeret blev transporteret til sygehuset, og han er meldt uden for livsfare. 

Det oplyser den ansvarlige for politiets efterforskning, vicepolitiinspektør Frank Olsen, der fortæller, at politiet lige nu er massivt til stede i og omkring Aalborg. Ingen er på nuværende tidspunkt anholdt.  

”Vi efterforsker intenst for at finde gerningspersonerne til det her. Skudafgivelse i det offentlige rum er helt uacceptabelt. Det sætter vi omgående massivt ind over for,” understreger Frank Olsen.   

 

Vidner skal ringe 114 – mørk scooter efterlyses  

Efterforskningslederen kan ikke på nuværende tidspunkt udtale sig præcist om motivet til skudepisoden. 

”Men vores efterforskning peger i retning af, at det er et internt opgør i et lokalt kriminelt miljø, der ligger til grund for episoden,” siger Frank Olsen, der dog understreger, at der ligger et stort arbejde foran politiet med at klarlægge, hvad der er sket før, under og efter skudepisoden. Dette arbejde indebærer blandt andet en række tekniske undersøgelser på gerningsstedet og af køretøjet, ligesom der er en række vidner, som skal afhøres af politiets efterforskere. 

Derudover søger politiet efter vidner til skudepisoden i Aalborg, der formentlig sker omkring adressen Hadsundvej 182 – blandt andet skulle en mørk scootere med to personer på være kørt derfra omkring anmeldelsestidspunktet kl. 00.42 – og dén scooter er særligt interessant for politiets efterforskning. 

”Vi opfordrer alle, der har set denne scooter med to personer omkring gerningstidspunktet – eller ligger inde med viden om sagen – til at ringe til os på 114,” pointerer Frank Olsen. 

Politiet har på nuværende ingen yderligere oplysninger om efterforskningen. 

 

Pressens kontaktperson:

Frank Olsen, vicepolitiinspektør,  Nordjyllands Politi, 5162 3993
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

20. august 2026

Nordjyllands Politi

Politiet efterlyser fortsat 30-årig mand – kan opholde sig uden for Nordjylland

Nordjyllands Politi efterlyser fortsat den 30-årige Niels Holm, som man ønsker at komme i kontakt med i forbindelse med en straffesag. Politiet opfordrer derfor fortsat borgere til at holde øje og kontakte politiet, hvis de har oplysninger om, hvor han befinder sig.

7. august 2026

Nordjyllands Politi

Straksdom: To mænd gemte 93 kilo hash på fiskekutter

Et godt samarbejde mellem Toldstyrelsen og Nordjyllands Politi førte torsdag den 6. august 2026 til fund af 93 kilo hash ombord på en fiskekutter i Hirtshals. To mænd er efter tilståelse allerede idømt straksdomme i sagerne ved Retten i Hjørring fredag.

7. august 2026

Nordjyllands Politi

Efterlysning: Nordjyllands Politi efterlyser 30-årig mand

I forbindelse med en straffesag efterlyser Nordjyllands Politi nu nedenstående person, med henblik på varetægtsfængsling.