Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

25. februar 2021 15:38

En person fundet død – ikke tegn på forbrydelse

En kvinde i 60’erne blev tidligere i dag, 25. februar 2021, fundet afgået ved døden på en adresse i Frederikshavn. Politiet, der blev tilkaldt til stedet, iværksatte i den forbindelse en række undersøgelser, der gjorde, at der var en del synligt politi i området i dag.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Nordjyllands Politi har dog ikke via undersøgelserne gjort nogen fund, der tyder på, at der er tale om en forbrydelse. 

”Men vores undersøgelser har naturligvis medført, at borgerne i området har set en del politi til stede i Frederikshavn i dag,” siger politikommissær Carsten Straszek, der dog siger, at politiet stadig er på stedet for at gennemføre nogle undersøgelser.

”Disse undersøgelser skal endeligt fastslå dødsårsagen.”  

Politiet har ingen yderligere kommentarer til sagen.  
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

10. januar 2026

Nordjyllands Politi

Risiko for nedsat virkning af glatførebekæmpelsen

De kommende døgns meget lave temperaturer har betydning for føret på vejene. Nordjyllands Politi opfordrer bilister til at være opmærksomme og fortsat køre efter forholdene.

9. januar 2026

Nordjyllands Politi

Politiet opfordrer: Pas på snefygning

I øjeblikket får politikredsen meldinger om snefygning og drivedannelser flere steder. Blandt andet på A 13, omkring Skagensvej samt Hadsund Landevej. Men det kan naturligvis også ske andre steder i politikredsen og kan opstå hurtigt.

7. januar 2026

Nordjyllands Politi

Myndighederne forberedt på snestorm: Koordinerer indsatsen i Nordjylland

Flere myndigheder er i dag samlet i Nordjylland for at styrke koordineringen og sikre en fælles indsats i forbindelse med den varslede snestorm.