Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

27. marts 2023 14:55

Politiet sætter snart særligt ind i fogedsager

Antallet af borgere, der har en verserende fogedsag i form af gæld, skal ned i Jammerbugt og Hjørring kommuner. Derfor vil politiet i Hjørring i den nærmeste fremtid banke på hos flere af de borgere i kommunerne, der har en ubetalt gæld, som de trods flere anmodninger ikke har fået afviklet. Formålet er, at flere af sagerne således kan blive afsluttet i fogedretten – og de forurettede, der har penge til gode, kan få en afklaring på deres sag.

Det oplyser politikommissær Marianne Hejlesen, som derfor benytter lejligheden til at appellere til, at de borgere i de berørte kommuner, som måtte have sådan gæld, som de ikke har afviklet – trods rykkere – om at rette henvendelse til fogedretten, så gælden kan blive betalt eller der kan findes en ordning.   

”Jeg vil gerne opfordre til, at man selv som borger  tager i fogedretten i Hjørring og får ordnet sit mellemværende: Man får selv ro i sjælen, kreditorer får en afklaring – og så er man er også fri for at få besøg af en af vores patruljer,” siger politikommissæren, som fortsætter, ”men sker det ikke, så vil vi altså i den nærmeste fremtid køre ud med flere patruljer og banke på hos de borgere, der har en verserende sag og anholde dem, så de kan blive fremstillet for fogedretten.”  

Politiet oplyser ikke præcist, hvilke dage de sætter målrettet ind for at hente skyldnere til fogedretten. 

”Men vi kommer til at køre målrettet på det her – og vi sætter flere dage af, hvis det bliver nødvendigt,” understreger politikommissæren.  

 

Sådan kontakter du retten

Har du et uafklaret økonomisk mellemværende med Fogedretten, så skal man henvende sig i Fogedretten,  Sct. Knuds Park 8, 9800 Hjørring, torsdage og fredage kl. 9 – 12. Rettens telefonnummer er: tlf. 9868 5600 

 

Pressens kontaktperson

* Marianne Hejlesen, politikommissær, Nærpoliti og Forebyggelse, Hjørring, 5142 5726

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

1. juli 2026

Nordjyllands Politi

Politiet på studentervognskontrol

Sommeren er igen fyldt med glade studenter og fejring af afsluttede ungdomsuddannelser. Traditionen tro markeres det mange steder med eksamenskørsel i lastvogne og busser. For at sikre, at fejringen foregår under trygge og sikre forhold, har Tungvognscenter Nord (TCN) ved Nordjyllands Politi gennemført kontroller af studentervogne og chauffører i Nordjylland.

26. juni 2026

Nordjyllands Politi

Fem personer anholdt efter handel med kokain via Snapchat

Operativ Specialefterforskning ved Nordjyllands Politis gennemførte torsdag den 25. juni 2026 omkring kl. 10.00 en koordineret anholdelsesaktion på flere adresser i Aalborg-området, samt i Nørresundby. Ved aktionen blev i alt fem personer anholdt, sigtet for salg med euforiserende stoffer.

25. juni 2026

Nordjyllands Politi

Politiet tilbyder nu rusmiddelrådgivning til alle misbrugsramte borgere

Nordjyllands Politi har siden 2019 tilbudt påvirkede bilister en samtale med en misbrugskonsulent. Nu udvides "Kør rent"-indsatsen til alle relevante borgere, som politiet har kontakt med.