Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

27. december 2023 11:58

Kender du disse tyvekoster?

Kan du hjælpe Nordjyllands Politi med at genkende en række tyvekoster, der formentlig stammer fra flere forskellige tilfælde af indbrud begået i det nordjyske, så skal du ringe på telefon 114.

Nordjyllands Politi efterforsker i øjeblikket en indbrudssag, hvor en 59-årig mand blev anholdt søndag den 17. december 2023 i Kildeparken i Aalborg af en patrulje.

 

Anholdelsen skete, oplyser efterforskningslederen ved Nordjyllands Politi, politikommissær Ulf Munch Sørensen, fordi manden af patruljen blev fundet i besiddelse af en række tyvekoster – diverse smykker – som stammer fra indbrudskriminalitet.


Rette ejere til smykker og ure søges

Siden har politiet efterforsket i sagen, og flere af tyvekosterne er som følge heraf kommet retur til de rette ejerfolk.

”Men vi har også,” tilføjer Ulf Munch Sørensen, ”en række effekter, som vi endnu ikke har fundet ejerne til. Det vil vi naturligvis gerne. Og derfor offentliggør vi nu en række billeder af disse effekter, ure og smykker, i håbet om, at der er nogen, som genkender dem.”

 

Politikommissæren tilføjer, at hvis man genkender disse effekter, så skal man ringe til politiet; det kan man gøre på telefon 114.

 

Den 59-årig mand blev før jul, den 18. december 2023, ved et grundlovsforhør i Retten i Aalborg varetægtsfængslet frem til den 15. januar 2024.

 

Nordjyllands Politi har ingen yderligere oplysninger i sagen, der fortsat er under efterforskning. 

 
Ring 114 ved genkendelse


Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

 

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

kost6

 

 

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

 

 

Pressens kontaktperson

  • Ulf Munch Sørensen, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5141 1362

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

22. oktober 2025

Nordjyllands Politi

51-årig mand savnes – oplysninger modtages på 114

Nordjyllands Politi efterlyser nu den 51-årige Samuel Andres Alvarado Rios, da familien ikke har set ham i flere dage – og derfor er blevet bekymrede for ham.

18. oktober 2025

Nordjyllands Politi

Indbrudsindsats i Hasseris: To anholdt

Igennem et stykke tid har Operativ Specialefterforskning ved Nordjyllands Politi blandt andet efterforsket indbrudskriminalitet, der er begået i bydelen Hasseris. Og derfor gennemførte afdelingen natten til lørdag en aktion i netop Hasseris, som var rettet mod indbrudstyve.

9. oktober 2025

Nordjyllands Politi

Indbrudstyv sigtet for flere forhold

Sent tirsdag aften den 7. oktober 2025 blev en indbrudstyv anholdt af en hundepatrulje fra Nordjyllands Politi. Tyven er foreløbigt varetægtsfængslet i fire uger og sigtet for seks indbrud samt forsøg på indbrud.