Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

27. december 2023 11:58

Kender du disse tyvekoster?

Kan du hjælpe Nordjyllands Politi med at genkende en række tyvekoster, der formentlig stammer fra flere forskellige tilfælde af indbrud begået i det nordjyske, så skal du ringe på telefon 114.

Nordjyllands Politi efterforsker i øjeblikket en indbrudssag, hvor en 59-årig mand blev anholdt søndag den 17. december 2023 i Kildeparken i Aalborg af en patrulje.

 

Anholdelsen skete, oplyser efterforskningslederen ved Nordjyllands Politi, politikommissær Ulf Munch Sørensen, fordi manden af patruljen blev fundet i besiddelse af en række tyvekoster – diverse smykker – som stammer fra indbrudskriminalitet.


Rette ejere til smykker og ure søges

Siden har politiet efterforsket i sagen, og flere af tyvekosterne er som følge heraf kommet retur til de rette ejerfolk.

”Men vi har også,” tilføjer Ulf Munch Sørensen, ”en række effekter, som vi endnu ikke har fundet ejerne til. Det vil vi naturligvis gerne. Og derfor offentliggør vi nu en række billeder af disse effekter, ure og smykker, i håbet om, at der er nogen, som genkender dem.”

 

Politikommissæren tilføjer, at hvis man genkender disse effekter, så skal man ringe til politiet; det kan man gøre på telefon 114.

 

Den 59-årig mand blev før jul, den 18. december 2023, ved et grundlovsforhør i Retten i Aalborg varetægtsfængslet frem til den 15. januar 2024.

 

Nordjyllands Politi har ingen yderligere oplysninger i sagen, der fortsat er under efterforskning. 

 
Ring 114 ved genkendelse


Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

 

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

kost6

 

 

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

Genkender du disse tyvekoster? Så ring 114.

 

 

Pressens kontaktperson

  • Ulf Munch Sørensen, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5141 1362

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

25. april 2025

Nordjyllands Politi

Mand dømt i en større sag om forurening af naturen

En mand er ved Retten i Aalborg den 11. april 2025 blevet idømt en bøde på 100.000 kr. for overtrædelse af miljøbeskyttelseslovgivningen ved over en længere periode i tilknytning til sin landejendom at have udledt organiske stoffer til den nærliggende grøft med dertil knyttede søer beliggende i Vesthimmerlands kommune.

7. april 2025

Nordjyllands Politi

Vidne i sag om vanvidsbilisme søges

Nordjyllands Politi indledte i fredags, den 4. april 2025 kl 19:26, en eftersættelse af en personbil i Aalborg Øst i Øster Sundby og Vejgaard ad blandt andet Chr. Richards Vej mod syd. Det skete i forbindelse med en færdselssag vedr. vanvidsbilisme. Føreren af køretøjet blev anholdt til sagen. Men i forbindelse med opklaringen af sagens nærmere omstændigheder søger politiet nu efter et vidne i sagen. ***Efterlysning aflyst. Vidnet er fundet. Efterforskningen forsætter. Vi takker for offentlighedens hjælp i sagen*** ​

1. april 2025

Nordjyllands Politi

141 køretøjer standset til multikontrol på E45

Mandag den 31. marts 2025 blev der afholdt kontrol af tunge køretøjer på rastepladserne Glenshøj Øst og Glenshøj Vest, Nordjyske Motorvej. Flere forskellige myndigheder var samlet, med henblik på at kontrollere bredt, og i alt blev 141 køretøjer standset og set igennem.