Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

29. januar 2023 16:06

Vedr. igangværende efterforskning: Vi er nødt til at afspærre

Nordjyllands Politi var, som en del af den massive efterforskning, nødt til hurtigt at afspærre området omkring gerningsstedet på Vesterbro i det centrale Aalborg. En hovedfærdselsåre, hvilket hastigt skabte udfordringer for trafikken.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Det medgiver politikommissær Thomas Ottesen, der koordinerer politiets indsats inde fra politistationen i Aalborg:  

”Jeg håber på borgernes forståelse herfor,” lyder det fra politiets operative leder, ”for vi er nødt til at gøre det lynhurtigt, så vores patruljer og efterforskere kan arbejde uhindret og sikre de nødvendige spor.”  

Han forklarer videre, at det er et stort apparat, som politiet sætter i gang, når man skal efterforske en så alvorlig sag som skudafgivelse i det offentlige rum. 

 

”Vi ved, at det er til gene for trafikken, og også for den bevægelsesfrihed, som de borgere, der bor og færdes i området, normalt har. Men det er nødvendigt, når vi skal klarlægge omstændighederne omkring sådan en episode. Det handler om at indsamle og dokumentere en række oplysninger, der er vigtige og væsentlige for sagens opklaring,” understreger Thomas Ottesen. 

Politikommissæren kan ikke oplyse, hvornår afspærringen midt på Vesterbro bliver ophævet, men Thomas Ottsen forsikrer, at politiet ophæver den så hurtigt, som omstændighederne gør det muligt.

”Indtil da,” opfordrer politilederen, ”bør trafikanter og andre søge alternative ruter – eller vente lidt med at køre ud.” 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

12. maj 2025

Nordjyllands Politi

Asaa: Status på efterforskning

Nordjyllands Politi modtog søndag 11. maj en anmeldelse om trusler på en adresse i Asaa. Undervejs i løbet af den efterfølgende anholdelsesaktion afgiver politiet skud. Sagen efterforskes fortsat – tre personer er anholdt.

6. maj 2025

Nordjyllands Politi

Sag om afgivelse af skud overdraget

En politipatrulje afgav under en politiforretning i går aftes, den 5. maj 2025, skud mod en person. Manden blev såret i benet, men pågældende er uden for livsfare. Sagen er blevet overdraget til Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP).

29. april 2025

Nordjyllands Politi

Undersøgelser af tragisk ulykke afsluttet

Tirsdag aften, den 18. marts 2025 kl. 2103, skete der en alvorlig færdselsulykke med en motorcykel på Gattenvej ved Farsø. Ved ulykken afgik to personer ved døden. Siden da har politiet undersøgt de nærmere omstændigheder omkring ulykken. Og de undersøgelser har nu fundet sin afslutning.