Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

29. november 2024 11:49

Eftersøgning i gang – oplysninger modtages på 114

Nordjyllands Politi søger fortsat efter den [navn fjernet], der blev efterlyst i går – og nu går man igen offentligheden med identitet og foto samt flere oplysninger i håb om, at offentligheden kan hjælpe. Særligt borgere i Rørbæk og Hobro bedes holde øje. Alle oplysninger i sagen skal gå til politiet på telefon 114. ***Den 29. november 2024 kl. 12.18 fandt politiet indsat i eftersøgningen en mand afgået ved døden passende på signalementet af den savnede. Findestedet er beliggende i et å-område omkring Rørbæk. De pårørende er blevet underrettet om fundet. Der er intet i omstændighederne omkring det tragiske fund, der giver anledning til at mistænke, at der skulle ligge en forbrydelse bag. Politiets afblæser dermed efterforskningen efter den savnede, ligesom man opfordrer medier, m.fl. til at afpublicere billede og navn af personen. Der afventes dog endelig identifikation af pågældende samt retsmedicinske undersøgelser. Politiet takker ligeledes for offentlighedens hjælp i sagen.***

Det oplyser lederen af politiets eftersøgningsarbejde, fg. politikommissær Jesper Konttorp-Fredsgaard.

 

Politikommissæren fortæller videre, at familien har oplyst til politiet, at de ikke har været i kontakt med den savnede mand siden mandag aften, den 25. november 2024.  

 

”De er naturligvis meget bekymrede for ham – og det er vi også. Derfor har vi iværksat en større eftersøgning for at finde ham.”


Selvom den savnede mand er bosiddende i [bopæl fjernet], så centrerer eftersøgningen sig i øjeblikket primært omkring to andre steder: Rørbæk nord for Hobro og så i selve Hobro by.

 

”Det er her, vi aktuelt har lagt tyngden i vores eftersøgningsindsats. Det skyldes, at vores undersøgelser indtil videre peger i retning af, at han kan opholde sig de pågældende steder,” siger Jesper Konttorp-Fredsgaard.   

 

Nordjyllands Politi opfordrer alle borgere, der er bosiddende i og omkring Rørbæk til at kigge deres skure, garager, carporte og redskabsskure, m.m. igennem, da den savnede kan være søgt derind som værn mod vind og vejr.

 

Den savnede kan også have taget ophold i Hobro by, hvor han ligeledes ofte færdes, så politiet opfordrer borgere i byen til at kigge efter ham.

 

Ser man den savnende, så er politiets råd kort og klart:

 

”Bliv hos ham, og ring straks på telefon 114, så sender vi med det samme en patruljevogn frem til stedet,” pointerer Jesper Konttorp-Fredsgaard

 

(signalement og navn fjernet) 


Pressens kontaktperson:

  •  Jesper Konttorp-Fredsgaard, fg. politikommissær, Nordjyllands Politi, 3044 7223

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

2. december 2025

Nordjyllands Politi

AFLYST Voldeligt overfald i Jomfru Ane Gade - politiet efterlyser mistænkte

I de tidlige timer søndag den 5. oktober 2025 blev en person overfaldet af tre gerningsmænd i Jomfru Ane Gade. Overfaldet fandt sted på Heidis Beer Bars første sal klokken 03.00. Nordjyllands Politi efterlyser nu de formodede gerningsmænd offentligt, da efterforskningsskridt i sagen ikke har ført til pågribelse af de mistænkte personer i sagen.

2. december 2025

Nordjyllands Politi

10 års fængsel for narkobesiddelse

En 29-årig mand blev den 2. december 2025 idømt 10 års fængsel ved Retten i Hjørring for besiddelse af større mængder af narkotika.

2. december 2025

Nordjyllands Politi

Nordjylland: Et sted hvor tryghed og tillid gror

Tilliden og trygheden er fortsat høj i Nordjylland. Omkring 90 pct. af den nordjyske befolkning føler sig trygge i deres nærområde. Nordjyderne har samme store tillid som forrige år til, at politiet griber ind, hvis behovet opstår.