Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

30. januar 2025 09:15

Ingen straffesag i færdselsulykke

Politiet har standset efterforskningen i den tragiske færdselsulykke, som skete den 14. december 2024 i Aalborg. Ved ulykken blev en mand kl. 21.55 påkørt af en bus i krydset Østerbro/Karolinelundsvej, hvorved han afgik ved døden som følge af påkørslen.

Beslutningen om at standse efterforskningen er truffet af anklagemyndigheden ved Nordjyllands Politi den 27. januar 2025.   

 

Baggrunden for denne beslutning er, at der efter en række grundige undersøgelser af ulykkens nærmere omstændigheder ikke er en rimelig formodning om, at der er begået noget strafbart.  

 

”Vi har i vores afgørelse lagt vægt på, at føreren af bussen ikke har handlet med en sådan grad af uagtsomhed, at forholdet kan straffes efter hverken straffeloven eller færdselsloven,” lyder den korte begrundelse fra senioranklager ved anklagemyndigheden, Michelle Munch, der har vurderet politiets samlede efterforskningsmateriale af færdselsulykken.  

 

Sagen er afgjort efter reglerne i retsplejelovens § 749, stk. 2, som handler om, at der ikke er grundlag for at fortsætte efterforskningen.

 

Sagens parter er blevet underrettet herom; og af hensynet til de berørte mennesker – pårørende og buschauffør – har politiet ingen yderligere kommentarer til denne tragiske ulykke.  

 

 

Pressens kontaktperson:

  • Michelle Munch, senioranklager, Nordjyllands Politi, 2328 6993

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

22. januar 2026

Nordjyllands Politi

Politiet søger 36-årig mand fra Hjørring

**EFTERLYSNING AFLYST** Nordjyllands Politi efterlyser en 36-årig mand, som onsdag formiddag gik fra sin bopæl i Hjørring i mulig nedtrykt sindstilstand.

12. januar 2026

Nordjyllands Politi

Politiet: Vær varsom – risiko for snefygning og isslag

Vejret finder fortsat måder at teste trafikanterne på. Nordjyllands Politi opfordrer både gående og kørende til at være ekstra opmærksomme i dag pga. risiko for snefygning og senere isslag.

10. januar 2026

Nordjyllands Politi

Risiko for nedsat virkning af glatførebekæmpelsen

De kommende døgns meget lave temperaturer har betydning for føret på vejene. Nordjyllands Politi opfordrer bilister til at være opmærksomme og fortsat køre efter forholdene.