Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

30. november 2023 11:38

Efterforskning afsluttet: Ingen straffesag efter motorvejsulykke – årsag var vejret


Politiets efterforskning af den tragiske transportulykke på Motorvej E45, der skete 15. december 2022, hvorved to personer afgik ved døden, er nu afsluttet efter et længere efterforskningsforløb, der grundigt skulle klarlægge alle relevante omstændigheder i forbindelse med ulykken.

Og konklusionen er, oplyser specialanklager Morten Sønderby, at der ikke er nogen, som kan stilles strafferetligt til ansvar for den tragiske ulykke, der kostede to mænd livet: en 40-årig dansker og en 35-årig polak.

Det er, uddyber Morten Sønderby, en samlet vurdering foretaget af anklagemyndigheden ved Nordjyllands Politi af alle sagens relevante omstændigheder, der gør, at anklagemyndigheden når frem til det resultat, at der var tale om en dybt tragisk ulykke, som ingen personer strafferetligt kan stilles til regnskab for.

De pårørende til de omkomne er blevet underrettet om politiets konklusion i sagen.

Årsag tilskrives vejret
Der har siden ulykken indtraf pågået et omfattende efterforskningsarbejde for at belyse samtlige relevante omstændigheder i forbindelse med ulykken, hvor et større antal køretøjer stødte sammen i decembers morgentrafik.

Undersøgelsen har haft til formål både at få tilvejebragt et grundlag for at tage stilling til eventuelt strafforfølgning og herunder også at få et så klart billede af årsagen til ulykkens opståen.


Og det har desværre ikke været muligt at give én klar og endegyldigt årsag, lyder det fra specialanklager Morten Sønderby, der siger:

”Det tætteste, vi kan komme på det efter vores grundige undersøgelser i sagen, er, at denne tragiske ulykke skyldes en særdeles uheldig kombination af en række faktorer, der optræder på samme tid: vejret i form af en pludselig og tæt tåge samt det kolde vintervejr og de afledte effekter heraf i form af glat, usikkert og usigtbart føre for trafikanterne. Det sammentræf af omstændigheder førte til den tragiske ulykke med et stort antal køretøjer involveret.” 

 

Politiet og anklagemyndigheden har ingen yderligere informationer i sagen.


Pressens kontaktperson: 

* Morten Sønderby, specialanklager, Nordjyllands Politi, 6139 5680

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

22. januar 2026

Nordjyllands Politi

Politiet søger 36-årig mand fra Hjørring

**EFTERLYSNING AFLYST** Nordjyllands Politi efterlyser en 36-årig mand, som onsdag formiddag gik fra sin bopæl i Hjørring i mulig nedtrykt sindstilstand.

12. januar 2026

Nordjyllands Politi

Politiet: Vær varsom – risiko for snefygning og isslag

Vejret finder fortsat måder at teste trafikanterne på. Nordjyllands Politi opfordrer både gående og kørende til at være ekstra opmærksomme i dag pga. risiko for snefygning og senere isslag.

10. januar 2026

Nordjyllands Politi

Risiko for nedsat virkning af glatførebekæmpelsen

De kommende døgns meget lave temperaturer har betydning for føret på vejene. Nordjyllands Politi opfordrer bilister til at være opmærksomme og fortsat køre efter forholdene.