Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

27. maj 2023 23:41

Aalborg karneval - Politiet gør status.

Kildeparken er ved at være tømt for gæster og karnevalsgæsterne er på vej hjem.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Der er stadig mange festklædte mennesker i byen, men de fleste karnevalsgæster har efterhånden takket af, men nogen har stadig energi til lidt mere fest.

Politiets leder af indsatsen, vicepolitiinspektør Sune Myrup, fortæller at det for langt de fleste heldigvis har været en god og festlig dag, men at politiet desværre i løbet af aftenen har optaget flere anmeldelser af alvorlig karakter.

Ved afslutning af politiets karnevals indsats gør Sune Myrup status: ”Vi har haft en stor og massiv politimæssig tilstedeværelse under optoget og i Kildeparken, hvilket bl.a. har resulteret i rigtig mange sigtelser for besiddelse af mindre mængder euforiserende stoffer til eget forbrug. Vi har dagen igennem haft 9 anholdte for overtrædelser af ordensbekendtgørelsen, beruselse og vold mod tjenestemand. Den sag som tidligere var vurderet til at være blufærdighedskrænkelse har ved efterforskningen vist sig at være anden seksuel omgang end samleje. Gerningsmanden er anholdt og af hensyn til den videre efterforskning kan der for nuværende ikke oplyses yderligere.
Der er som tidligere nævnt endvidere optaget anmeldelse om voldtægt, drugging og vold, og videre efterforskning pågår også i disse sager”, fortæller Sune Myrup.

”Der har dagen igennem været et godt og tæt samarbejde imellem politiet, regionens sundhedsvæsen som bl.a. har ydet en stor indsats i den fremskudte skadestue, Nordjyllands Beredskabs samarittertjeneste og de frivillige fra Politihjemmeværnet, som har bistået med bl.a. afspærring og tryghedsskabende tilstedeværelse”, slutter Sune Myrup

Pas godt på jer selv og hinanden, og kom sikkert hjem.

 

Pressens kontakt:
Politiets kommandostation (KSN) lukkes nu ned, og henvendelser fra pressen bedes herefter rettes til vagtchefen, der kan træffes på de sædvanlige telefonnumre. 


Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

12. september 2025

Nordjyllands Politi

Stjal smykker for 100.000 kr.

Nordjyllands Politi efterforsker i øjeblikket en alvorlig sag om tyveri fra ældre borgere i flere nordjyske byer. En hjemmehjælpervikar er sigtet i sagen.

9. september 2025

Nordjyllands Politi

Målrettede færdselskontroller gav især mange spritsager

Torsdag den 4. september og igen lørdag den 6. september 2025 foretog Operativ Færdsel ved Nordjyllands Politi flere målrettede indsatser – og det blev til adskillige færdselssager, der optog plads på betjentenes bødeblokke.

3. september 2025

Nordjyllands Politi

Politiets reaktionspatrulje øver i Aalborg Storcenter

Onsdag den 3. september og igen onsdag den 10. september 2025 øver og træner reaktionspatruljen fra Nordjyllands Politi i Aalborg Storcenter. Besøgende vil kunne opleve synlige øvelsesaktiviteter, men det kan man tage med ophøjet ro, for der er blot tale om træning.