Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

6. marts 2020 12:37

Tre mænd anholdt for indbruds-kriminalitet i politiaktion


Nordjyllands Politi har gennem længere tid efterforsket et indbrud i en landejendom beliggende øst for Aalborg. Indbruddet blev begået i september 2019. I går slog politiet så til i anholdelses-aktion.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Det var på baggrund af sagens udvikling, at politiet i går, torsdag den 5. marts 2020, besluttede at slå til og foretage anholdelse og ransagning hos tre mænd i alderen 28, 31 og 35 år, der alle er bosiddende i Aalborg.

Det oplyser den ansvarlige for politiets efterforskning, politikommissær Mikkel Brügmann. 

Og det skulle vise sig at være en fornuftig beslutning. 

”Ved ransagningen fandt vores efterforskere nemlig formodede tyvekoster fra mindst tre indbrud i privat beboelse. Vi fandt også en del blankvåben og en stor mængde fyrværkeri,” siger politikommissæren. 

Han tilføjer, at der ved ransagningen hos den 28-årige mand blev fundet 6 skydevåben samt en del ammunition. 

”Vi er meget tilfredse med resultatet af aktionen i går. Nu håber vi, at de mange formodede tyvekoster kan genforenes med deres rette ejerfolk, ligesom vi har fået fjernet skydevåben fra det offentlige rum,” siger Mikkel Brügmann.  

Den 28-årige mand  blev tidligere i dag, fredag 6. marts, fremstillet i et grundlovsforhør i Retten i Aalborg, hvor han blev fængslet i foreløbig fire uger. De to øvrige mistænkte mænd er løsladt, men politiet opretholder sigtelsen for blandt andet indbrud mod dem. 

Politiet har ingen yderligere informationer i sagen på nuværende tidspunkt.

 

Pressens kontaktperson: 

Mikkel Brügmann, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5154 9858
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

5. november 2025

Nordjyllands Politi

Dødfunden person ved Vodskov: Efterforskningen fortsætter

Kort før klokken 14.00 tirsdag eftermiddag, den 4. november 2025, modtog Nordjyllands Politi melding om en dødfunden person i et buskads nær fodboldbanerne på Tusborgvej i Vodskov. Undersøgelser har nu fastslået, at der er tale om en mand. Intet tyder på, at der er tale om en forbrydelse.

5. november 2025

Nordjyllands Politi

Opfølgning på eftersøgning af 76-årig savnet kvinde

Nordjyllands Politi fortsætter den intensive eftersøgning af den demensramte 76-årige kvinde, der søndag aften forlod sit hjem i Vognsild ved Aars. Borgere opfordres igen til at kigge grundigt efter i haver, skure, lader og lignende steder.

3. november 2025

Nordjyllands Politi

Eftersøgning af 76-årig kvinde

Nordjyllands Politi har siden søndag aften, den 2. november 2025, ledt efter 76-årige Hanne; og det gør politiet stadig.