Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

30. januar 2020 13:02

Kontrol på rastepladser omkring Aarhus

Søndag den 26. januar 2020 udførte politiets Tungvognscenter Nord kontrol på rastepladser omkring Aarhus. 15 lastbiler blev kontrolleret. Der blev udskrevet bøder for i alt 249.500 kroner.

Da politiets Tungvognscenter Nord i søndags troppede op på rastepladserne omkring Aarhus, var det blandt andet for at kontrollere, om lastbilchaufførerne og deres vognmænd overholdt de gældende køre-/hviletidsregler og de EU-bestemte dokumentationskrav på godstransportområdet.

 

15 lastbiler kontrolleret – sager på otte biler

Politiets kontrol afslørede, at der hos otte af de 15 lastbiler var problemer med at overholde lovgivningen. 

"Vi fandt blandt andet 18 overtrædelser af reglerne om vejbenyttelsesafgift. Eksempelvis havde en lastbil kørt 16 dage i Danmark uden at betale afgift," siger politiassistent Erik Hessing Simonsen, Tungvognscenter Nord, og fortsætter: "Og vi kunne også konstatere, at man i syv tilfælde havde overtrådt reglerne om cabotage."

Reglerne om køre-/hviletid var heller ikke overholdt af alle – her noterede politiet sig to overtrædelser. Derudover fandt man, at chauffører i tre tilfælde var i færd med at afholde et regulært ugentligt hvil i lastbilen, hvilket heller ikke er tilladt.

Der blev udskrevet bøder for i alt 249.500 kroner under dagens kontrol. Seks lastbiler måtte påsættes hjullåse. Køretøjerne frigives, så snart bøderne er betalt.

 

Pressens kontakt:

Politiassistent Erik Hessing Simonsen, tlf. 5172 6884
 

Søndag den 26. januar 2020 udførte politiets Tungvognscenter Nord kontrol på rastepladser omkring Aarhus. 15 lastbiler blev kontrolleret. Der blev udskrevet bøder for i alt 249.500 kroner.

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

20. oktober 2026

Nordjyllands Politi

Grundlovsforhør i spionagesag ved Retten i Aalborg

Nordjyllands Politi fremstiller i dag den 20. oktober 2026 klokken 16.30 to personer i et lukket grundlovsforhør ved Retten i Aalborg. Sagen omhandler spionage.

20. oktober 2026

Nordjyllands Politi

Politiet søger ejer til fundne kontanter

Et usædvanligt fund på et børnehus i Dybvad har ført til en efterlysning fra Nordjyllands Politi

15. oktober 2026

Nordjyllands Politi

Indbrud i Nordjylland: Politiet søger oplysninger

Nordjyllands Politi efterforsker en række indbrud og tyverier i politikredsen og beder nu offentligheden om hjælp til at identificere to mænd, der sættes i forbindelse med sagerne. Aalborg er i øjeblikket særligt ramt.