Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

15. juli 2020 11:28

53 sigtet i fartkontrol: Vi kører stadig for stærkt

Hen over to dage, 13. og 14. juli 2020, gennemførte betjente fra Nordjyllands Politis operative færdselsafdeling en hastighedskontrol i Himmerland. Færdselsbetjentens fokus var på både motor- og landeveje. I alt 53 blev sigtet.

Det oplyser den ansvarlige for kontrollen, fungerende politikommissær Thomas Ottesen, der videre præciserer, at sigtelserne overordnet set fordelte sig således: 
  • 15 betingede frakendelser af førerretten.
  • 32 sager, der udløste klip i førerbeviset.
  • Lidt forskellige færdselssager, f.eks. to tilfælde af kørsel uden førerret.  

Som eksempler fra indsatsen kan nævnes, at flere billister og motorcykler blev målt med høje hastigheder: 184, 177, 175, 173, 172 og igen 172 km/t på motorvejsstrækninger, mens en enkelt bilist blev målt til at køre 136 km/t på landevej i en 80 km/t zone.

 

Fart er farlig

Fungerende politikommissær Thomas Ottesen er lidt skuffet. 

”Vi må desværre igen konstatere, at trafikanternes speeder-fod stadig er alt for tung. Hastigheden skal ned på vejene – så får vi færre ulykker og dem der sker bliver mindre voldsomme. Fart er farlig. Så: Sænk farten,” revser Thomas Ottesen.   

Nordjyllands Politis forskellige færdselskontroller vil fortsætte hen over sommerugerne. 

 

Mediernes kontaktperson: 

Thomas Ottesen, fungerende politikommissær, Nordjyllands Politi, 5126 9720 
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

12. januar 2026

Nordjyllands Politi

Politiet: Vær varsom – risiko for snefygning og isslag

Vejret finder fortsat måder at teste trafikanterne på. Nordjyllands Politi opfordrer både gående og kørende til at være ekstra opmærksomme i dag pga. risiko for snefygning og senere isslag.

10. januar 2026

Nordjyllands Politi

Risiko for nedsat virkning af glatførebekæmpelsen

De kommende døgns meget lave temperaturer har betydning for føret på vejene. Nordjyllands Politi opfordrer bilister til at være opmærksomme og fortsat køre efter forholdene.

9. januar 2026

Nordjyllands Politi

Politiet opfordrer: Pas på snefygning

I øjeblikket får politikredsen meldinger om snefygning og drivedannelser flere steder. Blandt andet på A 13, omkring Skagensvej samt Hadsund Landevej. Men det kan naturligvis også ske andre steder i politikredsen og kan opstå hurtigt.