Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

8. februar 2024 11:42

Omtalt Lamborghini skal nu på auktion

Anklagemyndigheden i Nordjyllands Politi sætter nu punktum i en meget medieomtalt sag om vanvidskørsel, hvor en Lamborghini blev konfiskeret. Bilen sælges nu på auktion - det sker den 4. marts 2024.

Mandag den 4. marts 2024 har BCA Auto Auktion i Vejle den Lamborghini Huracán Spyder på auktion, som tilbage i 2021 blev beslaglagt af Nordjyllands Politi i forbindelse med en sag om vanvidskørsel ved Hjørring.

Anklagemyndigheden i Nordjyllands Politi sætter nu nemlig punktum i den meget medieomtalte sag, og derfor er salg af køretøjet det næste skridt:

”Bilens ejer blev dømt for vanvidskørsel ved byretten i Hjørring den 18. februar 2022, idet retten fandt det bevist, at ejeren havde kørt 228 km/t på Hirtshalsmotorvejen. Retten afgjorde i den forbindelse, at bilen skulle konfiskeres i medfør af færdselslovens § 133 a, stk. 2. Dommen blev af domfældte anket til Vestre Landsret, som stadfæstede byrettens dom. Og i december 2023 valgte Procesbevillingsnævnet at afvise bilejerens anmodning om 3. instansbevilling. Derfor er straffesagen nu endeligt afgjort ved de danske domstole, og bilen sættes derfor på auktion,” opridser specialanklager Morten Sønderby fra anklagemyndigheden i Nordjyllands Politi.

Han pointerer:

”Praksis i denne sag er ikke anderledes end i andre sager, hvor politiet skal bortauktionere biler, knallerter, cykler og så videre. For politiet har det ingen betydning, hvor meget et salg indbringer. Men man kan sige, at skatteborgerne har en interesse i prisen, for pengene fra auktionen tilfalder statskassen.”

 

Anklagemyndigheden i Nordjyllands Politi har ikke flere kommentarer til sagen eller oplysninger om det omtalte køretøj. Vi henviser til www.bca.com for nærmere information om auktionen og køretøjet.  

 

 

Sådan ser den omtalte Lamborghini Huracán Spyder ud. Bilen blev beslaglagt af Nordjyllands Politi i forbindelse med en sag om vanvidskørsel ved Hjørring. Nu skal den på auktion.

Sådan ser den omtalte Lamborghini Huracán Spyder ud. Bilen blev beslaglagt af Nordjyllands Politi i forbindelse med en sag om vanvidskørsel ved Hjørring. Nu skal den på auktion.

 

Sådan ser den omtalte Lamborghini Huracán Spyder ud. Bilen blev beslaglagt af Nordjyllands Politi i forbindelse med en sag om vanvid

skørsel ved Hjørring. Nu skal den på auktion.



Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

23. maj 2026

Nordjyllands Politi

Festen fortsætter til karneval – det samme gør politiet

Aftenen skrider frem, og festlighederne i Kildeparken fortsætter. Der er fortsat mange feststemte mennesker i gaderne. Nogle er på vej hjem, mens andre fortsætter festen. Politiet opfordrer alle til fortsat at passe på hinanden og være ekstra opmærksomme i trafikken. Her følger en aftenstatus på politiets indsats til Aalborg Karneval 2026.

23. maj 2026

Nordjyllands Politi

Politi: Status på Aalborg Karneval

De mange tusinde karnevalsdeltagere har siden formiddagen festet sig gennem Aalborgs gader. Mange af deltagerne i optoget er nu nået frem til Kildeparken, men der er trængsel ved Vesterbro/Kildeparken. Fra politiet lyder meldingen, at optoget indtil videre har forløbet festligt og forholdsvis roligt.

23. maj 2026

Nordjyllands Politi

Nordjyllands Politi melder karnevalsklar i 2026

I dag den 23. maj summer Aalborgs gader igen af liv, farver og feststemning, når årets store karnevalsoptog samler tusindvis af deltagere og tilskuere i byen. Nordjyllands Politi er klar til at understøtte en tryg og sikker oplevelse for alle.