Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

7. januar 2026 09:57

Myndighederne forberedt på snestorm: Koordinerer indsatsen i Nordjylland


Flere myndigheder er i dag samlet i Nordjylland for at styrke koordineringen og sikre en fælles indsats i forbindelse med den varslede snestorm.

I dag er Nordjyllands Politi, Det Præhospitale Beredskab, Hjemmeværnet, Nordjyllands Beredskab, Beredskabsstyrelsen og Vejdirektoratet samlet i Aalborg i den Lokale Beredskabsstab (LBS), hvorfra de følger varslerne for vejret nøje. 

Formålet er at sikre hurtig koordinering, effektiv ressourceanvendelse og rettidig information til borgerne, hvis vejrsituationen udvikler sig.
Myndighederne er forberedt på at håndtere eventuelle udfordringer som følge af kraftigt snefald, blæst og glatte veje, herunder påvirkning af trafikken, forsyningssikkerheden og adgangen for redningskøretøjer. Blandt andet indebærer det at man sikrer assistance fra Forsvarets køretøjet samt Beredskabsstyrelsens sneplove. 

Politiinspektør Henrik Skals, der koordinerer den samlede indsats i Den Lokale Beredskabsstab, fortæller om arbejdet:

”Indtil videre er der ro på i det nordjyske, men vi tager de varslede forhold meget alvorligt, og vi søger at være på forkant med begivenhederne: så er vi nemlig klar til at reagere, hvis vejret giver udfordringer for borgerne. Vi opfordrer også til, at borgerne selv forbereder sig og husker de gode råd – særligt hvis de har brug for at bevæge sig ud i trafikken.”

Gode råd til borgerne

Myndighederne opfordrer borgerne til at tage følgende forholdsregler:

 

  • Følg myndighedernes anbefalinger.
  • Skal du ud at køre, så tilpas hastigheden efter forholdene.
  • Sørg for, at bilen er vinterklar med vinterdæk, isskraber, sneskovl, varmt tøj, refleksveste, mad og drikke, fuld tank eller batteri, strøm på telefonen, samt tæppe og eventuelt medicin.
  • Hold dig opdateret via officielle kanaler og lokale medier.
  • Vis hensyn til rednings- og servicekøretøjer, så de kan komme frem.
  • Hjælp naboer og særligt sårbare borgere, hvis der opstår behov.

 

Myndighederne vil løbende vurdere situationen og melde ud, hvis der sker ændringer eller behov for yderligere tiltag.

Opstår der specifikke spørgsmål til myndighedernes særskilte indsatser, så henviser vi til den relevante sektor.

 

 

Kontakt

Politiinspektør Henrik Skals, Nordjyllands Politi: 3058 2385

 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

2. april 2026

Nordjyllands Politi

Politiet efterforsker mistænkelige dødsfald i Løgstør

Nordjyllands Politi modtog onsdag den 1. april 2026 klokken 15.44 en anmeldelse om, at to beboere på en adresse i Løgstør – en ældre mand og en ældre kvinde – var blevet fundet afgået ved døden. Omstændighederne omkring fundet gør, at politiet betragter dødsfaldene som mistænkelige.

1. april 2026

Nordjyllands Politi

Efterlysning: Har du set René?

Nordjyllands Politi søger fortsat efter René, som sidst er set søndag på Måholtvej i Hals Sønderskov. Har du oplysninger i sagen, så kontakt Nordjyllands Politi på telefon 114.

1. april 2026

Nordjyllands Politi

Tre personer fremstilles i grundlovsforhør i sag om to brande

Tre personer bliver i dag fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Hjørring. De er sigtet i forbindelse med en eksplosionsagtig brand i Dronninglund natten til mandag samt en brand i Karup J den 26. marts.