Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

18. december 2024 09:48

Motorcyklist dømt efter delinger af TikTok-videoer

En 28-årig nordjysk mand har over en årrække brudt færdselsloven adskillige gange på sin motorcykel. Lovovertrædelserne blev filmet – af manden selv – og udvalgte sekvenser, postede han efterfølgende på det sociale medie TikTok. En af seerne var en betjent fra Sjælland, som delte videoerne med sine kollegaer i det nordjyske. Der er nu faldet dom i sagen.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Den tiltalte kaldte dem: ”drengerøvsvideoer”. Senioranklager ved Nordjyllands Politi, Morten Sønderby kaldte det: ”groft uforsvarligt”. Gennem flere år har en 28-årig nordjyde filmet sig selv køre motorcykel, alt imens han gang på gang brød færdselsloven. Det hele blev filmet af et såkaldt GoPro-kamera, der kan filme 360 grader rundt, og efterfølgende lagde den 28-årige visse sekvenser på TikTok, akkompagneret af kække tekster. 

En af seerne havde dog et noget alvorligere syn  på færdselsloven – en færdselsbetjent fra Sjælland så nemlig videoerne og sendte et link til profilen til en nordjysk kollega.

Da færdselsbetjente fra Nordjyllands Politi åbnede linket, var de ikke i tvivl om, hvad der skulle ske og der blev straks  taget skridt til strafferetlig forfølgning af den 28-årige fører.
Senioranklager Morten Sønderby har ført sagen i retten og understreger:
”Den form for kørsel, som bliver vist i videoerne, er decideret farlig, og selvom det er kræver betydelige ressourcer at føre disse sager i forhold til at løfte bevisbyrden, så var det os magtpåliggende at gå videre med det.” 

 

 

Alenlangt anklageskrift

Den 3. december 2024 faldt der dom ved Retten i Aalborg. Den 28-årige blev her idømt 40 dages ubetinget fængsel, en bøde på 30.000 kroner, han har fået konfiskeret sin motorcykel, mistede kørekortet til motorcykel i 8 år og skal desuden betale sagens omkostninger.

Anklageskriftet mod den 28-årige mand indeholdt 30 forhold – heriblandt flere hastighedsoverskridelser med mere end 100 % end den tilladte hastighed – samt flere forhold, hvor den 28-årige mand havde ført motorcyklen på baghjulet i det nordjyske.


Under en ransagning af den tiltaltes hjem fandt Nordjyllands Politi kameraudstyr, tøj, handsker og motorcykel fra diverse videoer, samt computer og telefon med yderligere materiale. Den tiltalte nægtede sig skyldig i flere tiltalepunkter og forklarede at have lånt både motorcykel og udstyr ud til flere unavngivne personer. 

Rettens samlede vurdering var, at der var tale om den 28-årige mand på de fleste af videosekvenserne, og han blev kendt skyldig i flere tilfælde af såkaldt vanvidskørsel samt kørsel på motorcyklens baghjul.

 

 

Anklager opfordrer til omtanke

Senioranklager Morten Sønderby håber, at sagen kan åbne en debat:
”For det første er det mit håb, at folk forstår, hvor farligt det er at køre på denne måde i det offentlige rum. Ikke kun for føreren, men så sandeligt også for de øvrige trafikanter, fodgængere og hvem der ellers måtte befinde sig i nærheden. Jeg synes, det er tankevækkende, at der er en kultur, hvor folk modtager cadeau for at lægge sådan noget op på sociale medier.”

Morten Sønderby har også en appel til vidner: ”Oplever man nogen køre så groft uansvarligt, som det er tilfældet her – så meld det til politiet med det samme. Jo hurtigere sådan en adfærd kan blive standset, desto bedre.”

Det samme gælder, hvis man støder på ulovligheder online, understreger senioranklageren, som førte sagen mod den 28-årige motorcyklist: ”Politiet kigger med rigtig mange steder online, men ser ikke alt. Støder du på noget, så kontakt politiet på telefon 114, anmeld det via politi.dk eller kontakt politiets online patrulje.”

 

 

 

Pressens kontakt

Senioranklager Morten Sønderby: 6139 5680

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

11. juni 2025

Nordjyllands Politi

Aktuel efterforskning: Har du set sort Toyota Aygo? ***aflyst***

Nordjyllands Politi søger fortsat efter den sorte Toyota Aygo, som efterforskningen sætter i forbindelse med det drabsforsøg, der udspillede sig i Nørresundby 30. maj 2025. Og nu offentliggør politiet fotos fra efterforskningen af præcis det søgte køretøj. Politiet er specifikt interesseret i at høre fra vidner, der ved, hvor bilen måtte befinde sig. Har du oplysninger i sagen, så ring til politiet på telefon 114. ***Takket være en årvågen borger er bilen blevet lokaliseret et sted syd for Aalborg; efterlysningen aflyses derfor, mens efterforskningen fortsætter. Politiet takker for offentlighedens hjælp i sagen. ***

10. juni 2025

Nordjyllands Politi

Stor tværfaglig øvelse ved Løgstør

Den 12. juni 2025 afholder Nordjyllands Politi, Nordjyllands Beredskab, Region Nordjylland og Beredskabsstyrelsen en stor tværfaglig øvelse. Der kan være støj samt trafikforstyrrelser som følge af øvelsesaktiviteterne. ​

5. juni 2025

Nordjyllands Politi

Mistænkt til voldsepisode i Sindal efterlyses

Lørdag aften den 31. maj 2025 udspillede der sig en alvorlig voldsepisode på Sindal Marked; og det er ikke lykkedes for efterforskningen at finde frem til den mistænkte i sagen. Derfor går politiet nu ud med flere oplysninger om sagen i håbet om, at det kan afstedkomme informationer fra offentligheden, som kan medføre identifikation af den mistænkte. Politiet kan kontaktes på telefon 114.