Spring til hovedindhold

Forslag

Nordjyllands Politi

Nyhed

26. marts 2020 11:29

Skydevåben beslaglagt i ransagning

I går, onsdag den 25. marts 2020, foretog Nordjyllands Politi en ransagning på en ejendom i området omkring Sindal. En person blev anholdt for våbenbesiddelse.

Politilogo på rude

Foto: Rigspolitiet

Det oplyser efterforskningslederen, politikommissær Mikkel Brügmann, og han tilføjer, at politiet foretog ransagningen på baggrund af et tip fra offentligheden. 

”I forbindelse med vores ransagning fandt vi på adressen et haglgevær med tilhørende ammunition. Desuden fandt vi cirka 90 g. amfetamin,” siger politikommissær Mikkel Brügmann. 

Den 37-årige mandlige beboer blev anholdt på stedet, og han er sigtet for besiddelsen af våbnet og for besiddelse af ulovlige stoffer, som politiet på grund af mængden mistænker er med henblik på videresalg.  

Den anholdte fremstilles i dag torsdag, 26. marts 2020 kl. 13, i et grundlovsforhør i Retten i Hjørring. 

Pressens kontaktperson: 

* Mikkel Brügmann, politikommissær, Nordjyllands Politi, 5154 9858
 

Pressekontakt

Christian Brinck

E-mail: cbr013@politi.dk
Telefon: 5135 6716
 

Lene Kold

E-mail: lko024@politi.dk

Telefon: 5173 8871

 

Maria Odgaard

E-mail: mso083@politi.dk

Telefon: 2963 7506

 

Vagtcentralens pressetelefon
Telefon: 5154 1555

10. september 2026

Nordjyllands Politi

Aalborg: 11-årig postede trusler mod skoler på TikTok – politiet har klar opfordring til forældre

Nordjyllands Politi modtog onsdag den 9. september en anmeldelse om trusler fremsat på TikTok mod tre skoler i Aalborg. Politiet reagerede prompte, og en 11-årig skoleelev blev kort efter identificeret som brugeren bag det truende indhold. Politiet opfordrer alle forældre til at være opmærksomme på deres børns adfærd online.

9. september 2026

Nordjyllands Politi

Hjælp politiet: Genkender du denne mand? ***Efterlysning aflyst***

*** efterlysning aflyst*** Siden den 28. august 2026 har Nordjyllands Politi efterforsket et tilfælde af blufærdighedskrænkelse, som skete om formiddagen, omkring kl 09.40, ved stisystemet ved Nr. Uttrup Kirke i Nørresundby.

4. september 2026

Nordjyllands Politi

Nærpoliti i Hjørring og Jammerbugt efter skolekontroller: For mange elcykler og elløbehjul er ulovlige

Hen over foråret og sommeren har Nærpoliti og Forebyggelse kontrolleret rigtig mange tohjulede køretøjer ved skolerne i Hjørring og Jammerbugt kommuner. Konklusionen er klar: Der er for mange ulovlige køretøjer og for mange førere under 15 år.