Nordsjællands politi: uddrag af døgnrapporten 18.-19 maj 2026
Indbrudstyv stoppet af borger, fund af granat og indbrud i rækkehus. Her er et uddrag af døgnrapporten fra Nordsjællands Politi.
Formodet indbrudstyv stoppet af borger, Nødebo
En formodet indbrudstyv blev mandag morgen klokken 07.38 truffet af ejeren af den ejendom, som manden gik og kiggede ind i gennem vinduerne. Adspurgt hvad han lavede på ejendommen, svarede manden, en 31-årig mand fra Allerød, at han var kommet for at give tilbud på at ”få ordnet gulvene”. Den 31-årige havde hverken varebil eller arbejdstøj på, og så derfor, ifølge anmelderen, mistænkelig ud. Da anmelderen sagde, at han ikke havde bedt om et tilbud på nye gulve, gik den 31-årige fra adressen til en nærliggende Netto, hvor anmelderen kort tid efter fandt ham, mens han talte med politiet om hændelsen. Her blev den 31-årige kort tid efter anholdt af politiet, da han ikke kunne gøre rede for sin færden, der også ifølge politiet virkede mistænksom.
Fund af granat, Ramløse
Mandag formiddag klokken 08.31 modtog Nordsjællands Politi en anmeldelse om fund af en granat i en privat bolig.
Anmelderen var ved at rydde op i sin fars værksted efter dennes død, og det er her, han fandt granaten. Politiet sendte billede af granaten til EOD, som fik kontaktoplysninger på anmelder, da de selv ønskede at afhente den.
Indbrud i rækkehus, Charlottenlund
Mandag klokken 17.52 modtog politiet en anmeldelse om, at der havde været et indbrud i et rækkehus i Charlottenlund. Tyven var gået ind i baghaven og havde herfra brudt et vindue op i huset og var gået ind i spisestuen. Tyven havde i første omgang forsøgt sig med adgang til huset ved at bryde et køkkenvindue op, men uden held. Der vartegn på tyvens færden i både stueetagen og på 1. sal. En patrulje på stedet sikrede et muligt DNA-spor fra vindueskarmen fra tyvens indstigning og udstigning. Der var endnu ikke fuldt overblik over kosterne fra tyveriet.