Nordsjællands Politi: Uddrag af døgnrapporten 2.-3. juli 2026
Både udsat for hærværk, stjålet værktøj og påkørsel og falske betjente. Hermed et uddrag af døgnrapporten fra Nordsjællands Politi.
Indbrud i idrætscenter, Smørum
Torsdag klokken 07.51 modtog Nordsjællands Politi en anmeldelse om indbrud i idrætscentret i Smørum. Her havde gerningspersonerne brudt en hoveddør op og ødelagt en svingdør, hvor hængslerne var sparket af. Der var i forbindelse med indbruddet blevet stjålet en t-shirt og en fodbold. Idrætscentret har overvågning af stedet, som politiet nu bruger i efterforskningen.
Flere både udsat for hærværk, Rungsted Havn
Klokken 08.00 torsdag morgen anmeldte modtog Nordsjællands Politi flere anmeldelser om groft hærværk mod både i Rungsted Havn. En 58-årig kvinde anmeldte, at sæderne på hendes båd var blevet skåret op, og at der var orange maling kastet overalt i kabinen. Samme melding kom fra en 50-årig mand, som også havde båd i havnen. Endvidere skulle en tredje båd være blevet udsat for hærværk af lignende karakter.
Stjal værktøj og bragte andre i fare, Rudersdal
En 46-årig mand blev torsdag morgen klokken 11.30 sigtet for at stjæle værktøj fra en varebil og efterfølgende bringe andres liv og levned i fare, i det han påkørte en håndværker, som forsøgte at stoppe bilen, efter værktøjet var blevet stjålet. Håndværkeren blev i den forbindelse kastet op på kølerhjelmen, hvorefter han faldt af, og den 46-årige mand kørte videre. Politiet fandt kort tid efter køretøjet med føreren i og bragte det til standsning. Her fandt de værktøj for anslået 50.000 kroner svarende til det, der var blevet stjålet fra en varebil kort forinden. Manden fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Lyngby fredag klokken 11, hvor han er sigtet for røveri og forsøg på legemsangreb af særlig farlig karakter og forsætlig fareforvoldelse.
Falske betjente, Charlottenlund
Sønnen til en 89-årig kvinde fra Gentofte anmeldte torsdag formiddag klokken 10.43, at hun var blevet bedraget af falske politibetjente tirsdag i tidsrummet 17 til 22. I første omgang havde kvinden modtaget en opringning fra ”banken”, men det var uklart, om det var i direkte forbindelse med dette bedrageri. Kort efter fik kvinden besøg af to personer, som udgav sig for at være politibetjente. ”Betjentene” havde bedt kvinden om at finde kontanter i udenlandsk valuta og sølvtøj frem, hvilket kvinden gjorde. Herefter forlod de to personer adressen med kosterne.