Nordsjællands politi: uddrag af døgnrapporten 24.-25. marts 2026
Trafikkaos, svigtende bremse, euforiserende stoffer og overtrædelse af vigepligten. Her er et uddrag af døgnrapporten.
Croissant-kaos på Kongevejen på valgdagen, Virum
Det, der ellers skulle have været en hyggelig valg-gimmick på valgdagen tirsdag, var ved at ende i trafikkaos på Kongevejen i Virum omkring klokken 7.45. Fire-fem personer delte i anledning af valget croissanter ud til billisterne, når de bremsede ned for rødt lys, men da de løb ud foran bilerne på vejen for at dele croissanterne ud, resulterede det i nødbremsninger og farlige trafikale situationer.
Svigtende bremse, Tikøb
Politiet modtog klokken 15.33 en anmeldelse om, at en bil kørte i sydgående retning ad Hornbækvej med ca. 80 km/t. Føreren af bilen, en 60-årig mand, kørte hen mod et kryds, hvor andre bilister holdt stille for rødt lys. Bilens bremser svigtede, og den 60-årige undveg de stillestående biler og kørte indover cykelstien og et græsareal, hvorefter han ramte midterrabatten på Esrumvej, ramte nogle vejskilte og endte i grøften 100 meter længere frem. Ingen personer kom til skade under uheldet.
Fuld plade, Halsnæs
Klokken 17 tirsdag aften stoppede politiet en 19-årig mand i en bil på Karlsgavevej. Det viste sig, at billisten ikke havde noget kørekort, en test viste endvidere, at han var påvirket af euforiserende stoffer, og samtidig var han i besiddelse af en klump hash. Den 19-årige blev kørt på hospitalet for at få taget en kontrollerende blodprøve.
Ramte fodgænger, Fredensborg
Klokken 20.08 tirsdag aften kørte en 20-årig kvinde ad Egevangen i østlig retning, men da hun drejede til højre ad Usserød Kongevej, overholdt hun ikke sin vigepligt. Det betød, at hun med 15-20 km/t ramte en 47-årig mand, som var på vej over lyskrydset. Manden kom til skade og blev kørt på hospitalet for at blive undersøgt. Kvinden blev sigtet for overtrædelse af færdselsloven.