Østjyllands Politi: uddrag af døgnrapporten 17. juni 2025
Her finder du et uddrag af det seneste døgns hændelser i Østjyllands politikreds.

Der er pt. ingen planlagte grundlovsforhør i kredsen i dag.
**
Vidner søges til nedrevet køreledning
Fredag den 11. april skete der et færdselsuheld ved jernbaneoverkørslen på Bjerregrav Stationsvej i det nordvestlige Randers – og nu har politiet brug for hjælp fra eventuelle vidner for at komme videre med sagens efterforskning.
Lidt efter kl. 13.00 blev en køreledning formentligt påkørt af et køretøj, uden at Banedanmark blev orienteret om det, hvorefter et tog, som kørte nordpå, rev køreledningen med sig over en strækning på flere hundrede meter.
I den forbindelse skete der skader for flere millioner kroner, og da politiet indtil videre ikke har kunne finde frem til det formodede gerningskøretøj ud fra afhøring af naboer, lokomotivførere og øvrige myndigheder, er der nu brug for borgernes hjælp.
Hvis du derfor har været til stede ved Bjerregrav Stationsvej i Randers NV om fredagen den 11. april i tidsrummet fra omkring kl. 13.08 til kl. 13.24, hører Østjyllands Politi meget gerne fra dig, hvis du har oplysninger med mulig relevans for sagen.
Politiet hører naturligvis også gerne fra dig, hvis du har kendskab til sagen på anden vis.
Oplysninger med relevans for sagens efterforskning kan gives til Østjyllands Politi på telefonnummer 114.
**
Tre udenlandske kvinder anholdt under bordelkontrol
Betjente fra Østjylland Politis Udlændingeafdeling foretog mandag morgen omkring kl. 09.30 en kontrol på en massageklinik i det centrale Aarhus, da politiet via en annonce på internettet havde fået indikationer på, at der blev drevet bordel på stedet.
På adressen traf politiet tre udenlandske kvinder fra Nigeria, som alle blev anholdt og sigtet for at have udført ulovligt arbejde i Danmark, da der i lejligheden var tydelige præg af bordeldrift. De tre anholdte kvinder var henholdsvis 28, 34 og 40 år gamle.
Kvinderne vil efterfølgende få forelagt deres sager for Center mod Menneskehandel som skal vurdere, om de kan have været udsat for menneskehandel.
Udlændingestyrelsen vil også få forelagt sagerne med henblik på at vurdere, om kvinderne skal udvises. De vil for nuværende forblive frihedsberøvet i medfør af hjemrejseloven i op til 3 x 24 timer.
**
Indbrud
Der er det seneste døgn anmeldt to indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds.
- På Egevangen i Solbjerg begået mellem torsdag d. 1/5 kl. 00.00 og tirsdag d. 10/6 kl. 12.00
- På Skejbytoften i Aarhus N begået mandag d. 16/6 mellem kl. 07.40 og kl. 18.30
Pressekontakt
E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087
Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.
Telefon: 8618 2877