Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

22. september 2020 10:52

Dømt for at sælge kokain i Aarhus

En 30-årig mand er ved retten blevet idømt 10 måneders ubetinget fængsel for sammen med flere andre gerningsmænd at have solgt kokain til en række personer i Aarhus.

Retten i Aarhus gulvtæppe logo

Foto: Østjyllands Politi

Den 30-årige blev anholdt på en adresse i Aarhus i april, efter at Østjyllands Politi var kommet på sporet af narkohandlerne, der blev aftalt i samtaler og på beskeder på mobiltelefoner. Han blev dagen efter anholdelsen varetægtsfængslet. 


Retten fandt det bevist, at den 30-årige i en periode fra marts til april har besiddet og videreoverdraget knap 100 gram kokain og forsøgt at sælge yderligere 74 gram kokain. 

 

Genkendte stemmen

Det var blandt andet aflytninger af narkohandlernes telefoner, der var med til at få den 30-årige dømt. 

 

”Domsmandsretten fandt, at det var den tiltaltes stemme på de mange aflytninger, der blev afspillet i retten, og den lagde også vægt på den stemmegenkendelse, som to betjente foretog, ” siger senioranklager Jakob Beyer, der er tilfreds med dommen i Retten i Aarhus. 

I samme sag er en 26-årig mand, som er i familie med den 30-årige, allerede blevet idømt et års ubetinget fængsel i en tilståelsessag.  En 22-årig mand, der er sigtet i samme kompleks, venter fortsat på at få sin sag afgjort. 

 

Den 30-årige nægtede sig skyldig og ankede dommen på stedet.  

 

Pressekontakt

Senioranklager Jakob Beyer, tlf. 5124 3641 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

12. oktober 2026

Østjyllands Politi

Fejl i løbehjulsbøder til forældre

Østjyllands Politi har ved en fejl uddelt bøder til forældre flere sager, hvor mindreårige er blevet taget i at køre ulovligt på el-løbehjul. Der er i alt uddelt 19 sigtelser - heraf 12 bøder. Både bøder og sigtelser bliver nu trukket tilbage, og de der har betalt bøden, får pengene retur.

7. oktober 2026

Østjyllands Politi

32-årig mand idømt fængsel for bedrageri og åger

En 32-årig mand er ved Retten i Aarhus blevet kendt skyldig i at have begået bedrageri og åger af særlig grov beskaffenhed mod en 41-årig mand, som han i 2024 indgik i et ægteskab med. Forbrydelsen fandt sted ved, at den 32-årige kort efter ægteskabets indgåelse udnyttede den 41-åriges personlige vanskeligheder og den vej igennem fik overdraget en stor del af den 41-åriges faste ejendom, som senere blev gjort til den 32-åriges særeje. Han blev idømt to års fængsel.

7. oktober 2026

Østjyllands Politi

Idømt flere års fængsel for trafikdrab på sovende kvinde

En 20-årig mand har ved Retten i Aarhus erkendt sig skyldig i en sag om trafikdrab, hvor en 64-årig kvinde i juni blev påkørt og afgik ved døden på en privat adresse i Tilst, mens hun lå og sov. Den 20-årige mand blev onsdag idømt fire års fængsel i sagen.