Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

1. marts 2021 08:22

Dømt: Mobiltelefon afslørede narkohandler

En 22-årig mand blev i Retten i Aarhus idømt ubetinget fængsel i to år og tre måneder for af flere omgange at have købt kokain for at videresælge det.

Retten i Aarhus tæt på

Foto: Østjyllands Politi

Den 22-årige blev anholdt i oktober på sin mors adresse i Viby. Østjyllands Politis specialpatrulje havde fået et tip om, at der var narko på stedet, og de ransagede derfor hjemmet, hvor den 22-årige befandt sig. Under ransagningen fandt betjentene flere salgsposer med kokain, og på den 22-åriges mobiltelefon lå der beskeder, der indikerede, at han solgte stoffer.

Da han blev konfronteret med beskederne på mobiltelefonen, erkendte han, at han havde solgt narko, og han blev dagen efter anholdelsen varetægtsfængslet.

 

Forsøgte kokainkøb for 150.000 kr

I retten blev den 22-årige dømt for at af flere omgange at have købt eller forsøgt at købe kokain med henblik på videreoverdragelse. For eksempel forsøgte han en dag i april at købe kokain for 150.000 kroner, hvilket dog mislykkedes.

”På baggrund af efterforskernes grundige arbejde var der et solidt bevismateriale, og den 22-årige valgte da også at erkende alle forhold. Den dømte har distribueret hård narko gennem en længere periode, og jeg er tilfreds med, at retten idømte ham en længere fængselsstraf”, siger senioranklager Jakob Beyer.

Den 22-årige mand modtog dommen og skal forblive varetægtsfængslet, indtil han skal afsone sin dom.

 

**

 

Pressekontakt

Senioranklager Jakob Beyer, tlf. 5124 3641

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

16. oktober 2026

Østjyllands Politi

Idømt fængsel for bedrageri og forsøg på bedrageri af flere end 100 borgere

En 32-årig mand er ved Retten i Aarhus blevet idømt et år og seks måneders fængsel for at have begået bankbudsbedragerier mod 48 borgere, som han til sammen har svindlet for flere hundrede tusinde kroner. Den 32-årige erkendte desuden at have forsøgt at bedrage yderligere 150 ældre borgere som falsk bankbud.

15. oktober 2026

Østjyllands Politi

19-årig mand anholdt - sigtet for to voldtægtsforsøg i Risskov

Østjyllands Politi har onsdag eftermiddag kl. 17.26 foretaget anholdelse af en 19-årig mand, som formodes at stå bag to voldtægtsforsøg i Risskov i den nordlige del af Aarhus. Episoderne fandt sted i juli og september, og den 19-årige mand er blevet anholdt på baggrund af en omfattende efterforskning af sagerne.

12. oktober 2026

Østjyllands Politi

Fejl i løbehjulsbøder til forældre

Østjyllands Politi har ved en fejl uddelt bøder til forældre flere sager, hvor mindreårige er blevet taget i at køre ulovligt på el-løbehjul. Der er i alt uddelt 19 sigtelser - heraf 12 bøder. Både bøder og sigtelser bliver nu trukket tilbage, og de der har betalt bøden, får pengene retur.