Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

17. juni 2024 03:12

Groft overfald på Banegårdspladsen i Aarhus

Pressemeddelse

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Østjyllands Politi modtog søndag den 16. juni 2024, kl 1742, anmeldelse om et overfald begået på Banegårdspladsen i Aarhus. Flere patruljer og en ambulance blev sendt til stedet.

 

På stedet blev det konstateret, at en gerningsmand havde stukket en 22-årig mand med en skarp genstand - formentlig en kniv. Forurettede blev bragt på hospitalet og er efter behandling udenfor livsfare. Efter overfaldet flygtede gerningsmanden til fods i retning af banegården.

 

”Der er tale om et groft overfald, og det er en sag, som vi tager meget alvorligt. Vi har efterforsket sagen intensivt siden anmeldelsen, og vi har i den forbindelse været tilstede på Banegårdspladsen og i sidegaderne. På baggrund af efterforskningen er det vores opfattelse, at gerningsmanden kendte den forurettede, og at der ikke er tale om et tilfældigt overfald, samt at gerningsmanden alene har været ude efter den forurettede. Efterforskningen vil forsætte med henblik på at få anholdt gerningsmanden og få klarlagt de nærmere omstændigheder” udtaler vicepolitiinspektør Thomas Schouby Hansen.

 

Østjyllands Politi har på nuværende tidspunkt ikke yderligere kommentarer til sagen af hensyn til den igangværende efterforskning.

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

18. juli 2025

Østjyllands Politi

18-årig sigtet for grov vold mod unge kvinder

Østjyllands Politi anholdt torsdag eftermiddag en 18-årig mand, som er sigtet for i to tilfælde at have skaffet sig adgang til private hjem i Lystrup, hvor han ved den ene episode overfaldt en ung kvinde med slag, og ved den anden episode skar en ung kvinde i hånden. Derudover er han sigtet for at trusler på livet mod en forstander på en skole, han har gået på.

30. juni 2025

Østjyllands Politi

Fire mænd idømt 19 års fængsel for røverier og voldtægter mod prostituerede

Ved Retten i Aarhus er fire yngre mænd i alderen 19-20 år mandag blevet idømt samlet 19 års fængsel for af have begået flere forhold af røveri og voldtægt mod en række prostituerede kvinder. Episoderne fandt sted i foråret 2024 på flere forskellige aarhusianske adresser.

27. juni 2025

Østjyllands Politi

EU-formandskab får stor betydning for trafikken i Aarhus

I forbindelse med den officielle indvielse af det danske EU-formandskab, vil flere centrale veje i Aarhus blive spærret omkring torsdag den 3. juli, hvor åbningsceremonien bliver afholdt. Afspærringerne får både betydning for bilisterne i Aarhus og for den kollektive trafik, mens der også vil blive indført et overflyvningsforbud over hele byen, som blandt andet er gældende for droner.