Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

13. februar 2025 13:42

Indbrudstyv anholdt - fik straksdom på et års fængsel

Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstillede torsdag kl. 10.30 en 39-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus - og han blev i den forbindelse idømt en straksdom på et års fængsel til direkte afsoning.

Retten i Aarhus fra vejen forfra

Foto: Østjyllands Politi

Den 39-årige mand var til grundlovsforhøret sigtet for to indbrud begået mod virksomheder i hhv. Hasselager og Højbjerg den 11. januar, et indbrudsforsøg den 23. januar og et indbrud på en skole i Galten begået den 11. februar.

 

I forbindelse med de to indbrud den 11. januar var den 39-årige mand i forvejen eftersøgt af politiet, indtil han onsdag aften blev anholdt i Viby J.

 

En patrulje fra Østjyllands Politi befandt sig onsdag aften i området omkring Grøfthøjparken og Vårkærparken, da betjentene blev opmærksomme på en personbil, som de ønskede at bringe til standsning.

 

De blå blink blev tændt, men i stedet for at efterkomme politiets anvisninger, forsøgte bilisten at køre fra politiet, inden han forlod køretøjet og fortsatte sit flugtforsøg til fods.

 

Betjentene satte derfor det lange ben forrest og fik hurtigt indhentet manden, som kl. 20.23 blev sigtet for narkokørsel og for ikke at efterkomme politiets anvisninger.

 

Den sigtede forsøgte at rive sig fri, hvorfor han også blev sigtet for at lægge hindringer i vejen for politiets arbejde, inden han blev anholdt med den fornødne magt.

 

Da han herefter angav sig for at være en anden person, fik han endnu en sigtelse til samlingen og slutteligt også for at have kørt bil uden førerret.

 

Den 39-årige mand blev identificeret og fundet i besiddelse af tyvekoster fra et indbrud begået aftenen forinden på en skole i Skovby ved Galten, som lå i hans bil. Han blev derudover også sigtet for de øvrige forhold, han var eftersøgt til, inden han torsdag formiddag blev idømt en straksdom på ét års fængsel.

 

”Vi er meget tilfredse med, at den 39-årige mand allerede dagen efter sin anholdelse har fået en tiltrængt pause på et års fængsel i forbindelse med flere nyligt anmeldte indbrud.

 

Han fortsætter:

 

”Vi fortsætter vores øgede og skærpede indsats på indbrudsområdet, så folk kan føle sig trygge i deres hjem – også henover ferieperioderne, hvor de muligvis er bortrejst. Foruden vores egen målrettede indsats har vi også stadig brug for borgernes hjælp til at holde øjne og ører åbne overfor mistænkelig adfærd i deres respektive nabolag,” siger politikommissær Jens Rønberg fra Østjyllands Politi.

 

Hvis man opdager et igangværende indbrud, skal man ringe til politiet på telefonnummer 112.

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

27. august 2025

Østjyllands Politi

To mænd dømt for voldsomt knivoverfald i Viby

To unge mænd blev tirsdag ved Retten i Aarhus dømt for et groft overfald i januar i en kiosk i Viby, hvor en 26-årig mand blev stukket flere gange med kniv og machete og efterfølgende blev indlagt i kritisk tilstand. En 19-årig mand blev idømt seks års fængsel og udvisning for forsøg på manddrab, mens en 25-årig mand blev dømt for grov vold og fik en fængselsstraf på to år og tre måneder.

22. august 2025

Østjyllands Politi

Dømt for voldsomt overfald på underbo

En 37-årig mand er ved Retten i Randers blevet idømt en behandlingsdom efter et groft overfald på sin underbo.

19. august 2025

Østjyllands Politi

Opdatering på brand på Hadstenvej i Randers SV

En brand på et affalds- og genbrugssorteringsanlæg i Randers SV har siden fredag givet røgudvikling i området. Myndighederne arbejder på stedet og anbefaler borgere, der er generet af røgen, at søge ud af den, lukke døre og vinduer og slukke for ventilation.