Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

27. maj 2025 14:55

Kvinde fundet død på Djursland - mand anholdt

En 24-årig kvinde er mandag aften blevet fundet død på en adresse uden for Grenaa. Østjyllands Politi har foretaget anholdelse af en 28-årig mand, som tirsdag kl. 17.00 vil blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Randers. Han er sigtet for drab.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Østjyllands Politi modtog mandag aften kl. 19.41 en anmeldelse om, at en 24-årig kvinde var blevet fundet liggende livløs på en adresse uden for Grenaa, hvor også en 28-årig mandlig beboer befandt sig. Politiet modtog anmeldelsen fra sundhedsmyndighederne, som befandt sig på adressen i en anden sammenhæng.

 

Ved politiets ankomst til stedet kort tid efter blev den 28-årige mand anholdt, da politiet ikke kunne udelukke, at der lå en forbrydelse bag den 24-årige kvindes død. Den 28-årige mand blev anholdt kl. 20.37 og taget med på stationen til nærmere afhøring.

 

”Vi har hele aftenen og natten igennem været til stede i Grenaa og foretaget undersøgelser på adressen, og da flere omstændigheder omkring kvindens død fortsat virker mistænkelige ud fra vores nuværende efterforskning i sagen, er den 28-årige mand blevet sigtet for drab,” siger politiinspektør Anders Uhrskov fra Østjyllands Politi.

 

Den 28-årige mand og den 24-årige kvinde har et forudgående kendskab til hinanden. Han er sigtet for formentlig ved kvælning eller på anden pt. ukendt vis at have dræbt den 24-årige kvinde.

 

Af hensyn til sagens fortsatte efterforskning har Østjyllands Politi ikke umiddelbart yderligere kommentarer til sagen på nuværende tidspunkt.

 

De pårørende til den 24-årige afdøde kvinde er underrettet.

 

Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi anmoder om lukkede døre til dagens grundlovsforhør ved Retten i Randers af hensyn til sagens fortsatte efterforskning. Grundlovsforhøret finder sted kl. 17.00.

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

21. august 2026

Østjyllands Politi

Fire unge mænd dømt for at vælte træer ud over vej

En aften i januar rykkede Østjyllands Politi to gange ud til episoder, hvor et træ bevidst var blevet fældet med motorsav ud over en trafikeret vej på Djursland, og i begge tilfælde måtte bilister bremse for at undgå at køre ind i træerne. I sidste uge blev fire unge mænd dømt i sagen.

19. august 2026

Østjyllands Politi

Genkender du denne mand? Østjyllands Politi efterlyser falskt bankbud

OPDATERET: DEN MISTÆNKTE ER NU IDENTIFICERET. Østjyllands Politi beder offentligheden om hjælp til at identificere manden på billederne, som er mistænkt i to sager om svindel, hvor han har udgivet sig for at være fra banken.

18. august 2026

Østjyllands Politi

Midlertidigt militærområde på Aarhus Havn

Østjyllands Politi har givet Forsvaret samtykke til, at der bliver oprettet et midlertidigt militært område (MMO) på et område af Aarhus Havn. MMO'et vil være bevogtet og placeret på et havneområde uden adgang for offentligheden.