Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

17. september 2020 14:50

Politiet advarer mod farlige næsesprays

En 23-årig mands dødsfald i Rønde sidste måned kan hænge sammen med, at han har indtaget et farligt stof via en næsespray. Derfor advarer Østjyllands Politi nu mod, at man tager imod eller køber næsesprays på gadeplan.

næsespray stoffer

Den 23-årige blev fundet død i sit hjem, og politiet mistænkte, at dødsårsagen kunne være narkorelateret. Der blev foretaget en obduktion og en retskemisk analyse af væsken i næsesprayen, som havde ligget ved siden af ham. Resultaterne af undersøgelser har nu vist, at det farlige stof var både i mandens blod og i sprayen. 

Der er tale om et relativt nyt syntetisk opioidlignende stof.   

 

Flere næsesprays indleveret

I sidste uge fik lokalstationen i Rønde pludseligt indleveret fem tomme næsesprays, som politiet mistænker kan have indeholdt samme stof. De sprays er nu ved at blive analyseret. Desuden er der ved analyse af en beslaglagt næsespray i en sag fra Randers fra august fundet det samme stof. 

”Vi har et helt klart budskab til borgerne. Lad nu være med at eksperimentere med den slags næsesprays. Det kan være livsfarligt at indtage, ” siger vicepolitiinspektør Camilla Nielsen.

Det er endnu ikke endeligt fastslået, hvad den 23-årige døde af, men der er ikke tvivl om, at han har indtaget stoffet inden sin død. 

Har du oplysninger om stofferne, så kontakt Østjyllands Politi via tlf. 114. 

 

Pressekontakt

Vicepolitiinspektør Camilla Nielsen, tlf. 2269 7772

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

19. februar 2025

Østjyllands Politi

Tre års fængsel for voldtægt på Langenæs

Ved Retten i Aarhus er en 33-årig mand onsdag blevet idømt tre års fængsel i en sag om voldtægt af en 37-årig kvinde. Episoden fandt sted i en lejlighed på Langenæs i Aarhus C i august sidste år, og den 33-årige mand er samtidig ved Retten i Aarhus blevet idømt udvisning med et indrejseforbud for bestandigt.

14. februar 2025

Østjyllands Politi

Idømt fire års fængsel for groft overfald og voldtægt i Botanisk Have

En 55-årig mand er fredag eftermiddag ved Retten i Aarhus blevet idømt fire års fængsel i forbindelse med en grov overfaldsvoldtægt begået mod en tilfældig, jævnaldrende kvinde i Botanisk Have i Aarhus C. Episoden fandt sted en tidlig morgen i september sidste år, og den 55-årige gerningsmand stak efterfølgende af fra stedet, inden kvinden fik opsøgt hjælp. Den 55-årige mand blev anholdt en måned senere i forbindelse med en omfattende efterforskning af sagen, og under retsmødet erkendte han en mindre del af tiltalen.

13. februar 2025

Østjyllands Politi

Indbrudstyv anholdt - fik straksdom på et års fængsel

Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstillede torsdag kl. 10.30 en 39-årig mand i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus - og han blev i den forbindelse idømt en straksdom på et års fængsel til direkte afsoning.