Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

17. september 2020 14:50

Politiet advarer mod farlige næsesprays

En 23-årig mands dødsfald i Rønde sidste måned kan hænge sammen med, at han har indtaget et farligt stof via en næsespray. Derfor advarer Østjyllands Politi nu mod, at man tager imod eller køber næsesprays på gadeplan.

næsespray stoffer

Den 23-årige blev fundet død i sit hjem, og politiet mistænkte, at dødsårsagen kunne være narkorelateret. Der blev foretaget en obduktion og en retskemisk analyse af væsken i næsesprayen, som havde ligget ved siden af ham. Resultaterne af undersøgelser har nu vist, at det farlige stof var både i mandens blod og i sprayen. 

Der er tale om et relativt nyt syntetisk opioidlignende stof.   

 

Flere næsesprays indleveret

I sidste uge fik lokalstationen i Rønde pludseligt indleveret fem tomme næsesprays, som politiet mistænker kan have indeholdt samme stof. De sprays er nu ved at blive analyseret. Desuden er der ved analyse af en beslaglagt næsespray i en sag fra Randers fra august fundet det samme stof. 

”Vi har et helt klart budskab til borgerne. Lad nu være med at eksperimentere med den slags næsesprays. Det kan være livsfarligt at indtage, ” siger vicepolitiinspektør Camilla Nielsen.

Det er endnu ikke endeligt fastslået, hvad den 23-årige døde af, men der er ikke tvivl om, at han har indtaget stoffet inden sin død. 

Har du oplysninger om stofferne, så kontakt Østjyllands Politi via tlf. 114. 

 

Pressekontakt

Vicepolitiinspektør Camilla Nielsen, tlf. 2269 7772

 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

12. september 2025

Østjyllands Politi

Bandemedlem dømt for skyderi mod rockerklubhus

En 23-årig mand, der er medlem af bandegrupperingen LTF, blev torsdag ved Retten i Randers idømt seks et halvt års fængsel for et skyderi mod Hells Angels' klubhus i Randers. Han blev desuden idømt et opholdsforbud og et kontaktforbud, der betyder, at han i fem år ikke må opholde sig i Randers Kommune eller kontakte LTF-medlemmer på nogen måde.

8. september 2025

Østjyllands Politi

Tre mænd dømt for groft overfald med hammer og koben

En 51-årig mand har fået alvorlige varige skader efter et overfald i Assentoft ved Randers i november sidste år - mandag blev tre mænd på hhv. 17, 24 og 26 år idømt fængselsstraffe for vold af særlig farlig karakter.

3. september 2025

Østjyllands Politi

Tog penge fra idrætsforening: Mor og søn dømt

En 61-årig kvinde misbrugte i en længere periode sin rolle som kasserer i en idrætsforening og overførte næsten en million kroner til private konti for at hjælpe sin søn. Nu er både hun og sønnen blevet dømt i sagen.