Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

29. november 2023 14:09

Tilskuere vil blive tilbageholdt til fodboldkamp

Torsdag den 7. december kl. 18.00 spiller fodboldklubben AGF hjemme på stadion i Aarhus mod Brøndby IF i den danske pokalturnering. I den forbindelse vil Østjyllands Politi gøre brug af en ny lov, hvorved udebanefans kan blive tilbageholdt på stadion i op til en time efter kampens slutfløjt.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Østjyllands Politi vil efter kampens afslutning mellem AGF og Brøndby IF torsdag den 7. december gøre brug af en ny lov for at sikre, at der ikke opstår unødvendige sammenstød mellem de to klubbers fans.

 

Beslutningen om at give et påbud om, at udebanefansene skal tilbageholdes i op mod en time efter slutfløjtet, er truffet med baggrund i blandt andet konstaterede uroligheder efter Superligaopgøret mellem Brøndby og AGF den 6. november 2023.

 

I praksis vil påbuddet i Aarhus den 7. december betyde, at Brøndbys fans vil blive tilbageholdt på stadion i maximalt en time efter kampen.

 

Det pålægges AGF A/S, som har ansvaret på stadion, at sikre, at det kan lade sig gøre rent sikkerhedsmæssigt, og at de tilbageholdte tilskuere i perioden har adgang til relevante faciliteter, herunder læ og toiletter.

 

Østjyllands Politi vil på dagen foretage en konkret vurdering og aftale med AGF A/S, hvornår tilbageholdelse af tilskuere på udebaneafsnittene ikke længere vil blive anset som påkrævet. Der er tale om personer på de to stadionafsnit D5 og D6.

 

Paragrafferne bag det nye værktøj, der er en del af loven om sikkerhed ved bestemte idrætsbegivenheder, trådte i kraft den 1. juli 2023.

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

25. september 2026

Østjyllands Politi

Skudepisoden i Aarhus V: Har du set manden på løbehjul?

Østjyllands Politi offentliggør nu overvågningsbilleder af den formodede gerningsmand til skyderiet natten til torsdag mod en adresse i Aarhus V.

24. september 2026

Østjyllands Politi

Skud affyret mod adresse i Aarhus V natten til torsdag

Natten til torsdag blev der affyret skud mod en adresse i Aarhus V. Østjyllands Politi efterforsker sagen og er synligt til stede i området.

15. september 2026

Østjyllands Politi

33-årig mand idømt fire års fængsel for farlig brandstiftelse

En 33-årig mand blev tirsdag ved Retten i Randers dømt for kvalificeret brandstiftelse i det centrale Randers sidste år.