Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

26. maj 2025 13:04

To personer anholdt i drabssag fra Harlev J

Østjyllands Politi har mandag formiddag foretaget anholdelser af to personer i en sag, hvor en 26-årig mand tidligere på året blev fundet dræbt i en kloak i Harlev J. De to anholdte er en 41-årig mand og en 30-årig kvinde, som begge er sigtet for drab.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Mandag formiddag har Østjyllands Politi været til stede på flere forskellige adresser i politikredsen for at foretage ransagninger og anholdelser i en drabssag fra tidligere på året. I den forbindelse er to personer omkring kl. 9.30 blevet anholdt på en adresse i Viby J og sigtet for drab.

 

De to anholdte er henholdsvis en 41-årig polsk mand og en 30-årig dansk kvinde. De to personer er begge bosiddende i Danmark.

 

Siden den 26-årige polske mand tidligere på året den 28. februar blev fundet afgået ved døden i en kloak i Harlev J, har Østjyllands Politi efterforsket sagen grundigt. Efterforskningen førte mandag formiddag til en større koordineret aktion på flere forskellige adresser i området omkring Aarhus.

 

”Vi har over de seneste måneder brugt rigtigt mange timer på efterforskningen af sagen, og jeg er derfor også meget tilfreds med, at det i dag er lykkedes at få foretaget anholdelser af de to personer, som vi mener kan sættes i forbindelse med drabet på den 26-årige mand,” siger politiinspektør Anders Uhrskov fra Østjyllands Politi.

 

Synligt til stede på flere adresser

Foruden anholdelserne af de to personer på en adresse i Viby J har Østjyllands Politi også foretaget en række afhøringer og tekniske undersøgelser på flere forskellige adresser i området omkring Aarhus. Disse nødvendige undersøgelser vil sandsynligvis fortsætte de kommende dage.

 

”Den 41-årige mand og den 30-årige kvinde vil i morgen, tirsdag, blive fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Aarhus, hvor de begge er sigtet for drab – men vi har stadig et stort arbejde foran os, da vi endnu ikke har det fulde overblik over sagen,” siger politiinspektør Anders Uhrskov.

 

Af hensyn til den fortsatte efterforskning vil Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi anmode om lukkede døre til grundlovsforhøret i sagen.

 

Navn og billede må gerne slettes

De pårørende til den afdøde 26-årige polske mand er underrettet om dagens anholdelser, og Østjyllands Politi har for nuværende ikke umiddelbart yderligere kommentarer til sagen.

 

Af hensyn til de pårørende i sagen har Østjyllands Politi valgt at slette navnet og billedet af den afdøde 26-årige mand på politikredsens egne offentligt tilgængelige digitale platforme.

 

Politiet anmoder om, at medier og andre, der har delt mandens navn og billede, gør det samme.

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

16. oktober 2026

Østjyllands Politi

Idømt fængsel for bedrageri og forsøg på bedrageri af flere end 100 borgere

En 32-årig mand er ved Retten i Aarhus blevet idømt et år og seks måneders fængsel for at have begået bankbudsbedragerier mod 48 borgere, som han til sammen har svindlet for flere hundrede tusinde kroner. Den 32-årige erkendte desuden at have forsøgt at bedrage yderligere 150 ældre borgere som falsk bankbud.

15. oktober 2026

Østjyllands Politi

19-årig mand anholdt - sigtet for to voldtægtsforsøg i Risskov

Østjyllands Politi har onsdag eftermiddag kl. 17.26 foretaget anholdelse af en 19-årig mand, som formodes at stå bag to voldtægtsforsøg i Risskov i den nordlige del af Aarhus. Episoderne fandt sted i juli og september, og den 19-årige mand er blevet anholdt på baggrund af en omfattende efterforskning af sagerne.

12. oktober 2026

Østjyllands Politi

Fejl i løbehjulsbøder til forældre

Østjyllands Politi har ved en fejl uddelt bøder til forældre flere sager, hvor mindreårige er blevet taget i at køre ulovligt på el-løbehjul. Der er i alt uddelt 19 sigtelser - heraf 12 bøder. Både bøder og sigtelser bliver nu trukket tilbage, og de der har betalt bøden, får pengene retur.