Spring til hovedindhold

Forslag

Østjyllands Politi

Nyhed

7. oktober 2020 08:44

Kvinde dræbt i færdselsuheld - politiet efterlyser vidner

En 23-årig kvinde er tirsdag eftermiddag blevet dræbt ved et færdselsuheld i krydset Edwin Rahrs Vej/Åby Ringvej i Åbyhøj. Østjyllands Politi efterlyser vidner til uheldet.

Kredslogo for Østjyllands Politi

Foto: Østjyllands Politi

Tirsdag kl. 15.00 fik Østjyllands Politi en anmeldelse om, at der var sket et alvorligt færdselsuheld i krydset Edwin Rahrs Vej/Åby Ringvej i Åbyhøj, hvor en kvindelig fodgænger var blevet ramt af en bil. Det stod hurtigt klart, at den 23-årige kvinde, der var blevet ramt af bilen, havde fået alvorlige skader, og hendes liv stod ikke til at redde. Hendes pårørende er underrettet.

Den 27-årige, mandlige fører af den bil, der påkørte kvinden, er blevet anholdt og er i øjeblikket ved at blive afhørt til sagen, ligesom en bilinspektør er tilkaldt for at undersøge uheldsstedet nærmere. 

Østjyllands Politi vil dog meget gerne høre fra vidner til uheldet med henblik på at få klarlagt de nærmere omstændigheder. Hvis du så, hvad der skete før, under og efter den 23-årige kvinde blev ramt af bilen, så vil politiet meget gerne høre fra dig på telefon 114. 

Trafikken er fortsat påvirket, da uheldsstedet ikke kan passeres i nordgående retning. Den nordgående trafik bliver derfor ledt udenom, mens den sydgående trafik ikke er påvirket. Tidshorisonten er pt. ukendt, men det vil blive meldt ud via twitter, når der åbnes for trafikken.
 

Pressekontakt

E-mail: ojyl-kommunikation@politi.dk
Telefon: 2269 1087

 

Kontakt vagtchefen hverdage efter kl. 16.00 og i weekenderne. Der henstilles til, at opkald vedr. døgnrapporten i weekenden sker i tidsrummet kl. 10.00 til 13.00.

Telefon: 8618 2877

2. februar 2026

Østjyllands Politi

Dømt for drab: 12 års fængsel og udvisning

En 26-årig mand blev mandag ved Retten i Aarhus idømt 12 års ubetinget fængsel for i juni 2024 at have dræbt med en 25-årig mand med flere knivstik på en p-plads i Viby J. Den 26-årige, der er somalisk statsborger, blev desuden udvist af Danmark for bestandigt.

2. februar 2026

Østjyllands Politi

Nyt samarbejde skal give akut sorghjælp til forældre, der mister et barn

Flere politikredse indgår nu et samarbejde med Dansk Center for Familier & Sorg, som skal støtte forældre, der får den værst tænkelige besked.

30. januar 2026

Østjyllands Politi

28-årig kvinde idømt flere års fængsel i terrorsag

En 28-årig kvinde er ved Retten i Aarhus blevet idømt fem års fængsel for blandt andet at have ladet sig hverve og træne til at begå terrorhandlinger i Syrien. Den 28-årige kvinde har siddet varetægtsfængslet siden oktober 2024, da hun ankom til Danmark og blev anholdt efter flere års ophold i en fangelejr i Syrien, hvor hun - sammen med sit barn - blev evakueret fra af de danske myndigheder. Hun nægter sig skyldig.