Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

26. december 2020 09:00

Bekæmp indbrud - undgå tilbud der er for gode til at være sande

Antallet af indbrud i private hjem er faldet markant de seneste år. Hvis tallet skal endnu længere ned, kræver det, at folk stopper med at købe tyvenes koster.

Der er flere måder at bekæmpe indbrud i private hjem på. Et af de mest effektive er at undlade at købe de tyvekoster, som tyvene stjæler.

”Hvis tyvene ikke kan komme af med deres varer, så mister de interessen. Langt de fleste indbrudstyve går efter ting som er lette at afsætte. Det kan for eksempel være elektronik eller smykker. Så man har også et ansvar som borger. Hvis man for eksempel får et tilbud, enten af en bekendt eller via handelspladser på nettet, som er for godt til at være sandt, så er det det sandsynligvis også, og så kan der være tale om stjålne varer. Hvis man køber det, er man med til at holde tyvene i gang. Hvis tyvene ikke kan få afsat deres varer, er der jo ingen grund til at stjæle dem,” siger politiinspektør Claus Birkelyng, chef for Nationalt Forebyggelsescenter i Rigspolitiet.

Han giver et par gode råd til købere:
• Bed altid om at se en kvittering for de ting, du køber.
• Undgå at betale med kontanter. Betal med mobilepay, så man kan spore sælgeren,
• Hvis du køber en cykel, så tjek om stelnummeret er kendt i politiets systemer. Det kan du gøre via app’en Politi. (er det ikke langt over på politi.dk?)
• Hvis du handler på internettet, så gå efter de steder, hvor sælgeren er NemID-valideret.
 
Indbrudstal til og med den 25. december 2020.
 
 

Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

2. juli 2025

Rigspolitiet

Positive erfaringer med test af strømpistoler i politiet

I lidt over et halvt år har politibetjente i tre politikredse som et forsøg haft strømpistoler med på patrulje. Strømpistolen er i forsøgsperioden blevet anvendt i alt 133 gange. I mere end to tredjedele af tilfældene har advarsel om brug af strømpistolen været tilstrækkeligt.

23. juni 2025

Rigspolitiet

Politiet genoptager snarest salget af konfiskerede køretøjer - momspligt er nu afklaret

Politiet forventer snarest at kunne genoptage salget af konfiskerede køretøjer på auktion. Salget har været midlertidigt sat i bero, imens Skattestyrelsen har vurderet, om der skal afregnes moms af indtægterne. Den vurdering er nu afsluttet, og Skattestyrelsen har konkluderet, at politiet er momspligtigt, når konfiskerede køretøjer og andre genstande sælges på auktion på vegne af politiet.

4. april 2025

Rigspolitiet

Ny rapport viser kriminalitetsramte borgeres tilfredshed med politiet

En ny undersøgelse af kriminalitetsramte borgeres tilfredshed med politiets håndtering af deres sag viser flere områder, hvor der er plads til forbedring.