Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

24. marts 2020 11:53

Invitation: Myndighedsfælles pressebriefing i Eigtveds Pakhus klokken 14.00

En række myndigheder vil i eftermiddag klokken 14.00 afholde pressebrief med status på situationen vedrørende coronavirus/covid19.

Deltagere ved dagens pressebriefing:

 

• Sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke

• Regionsrådsformand, Stephanie Lose, Danske Regioner (Via videolink)
• Direktør Søren Brostrøm, Sundhedsstyrelsen
• Kommunikationsdirektør, Anders Frandsen, Rigspolitiet

• Direktør, Thomas Senderovitz, Lægemiddelstyrelsen

 

Pressen har kun adgang ved fremvisning af gyldigt pressekort.


Myndighederne vil som udgangspunkt på daglig basis i hverdagene fra kl. 14.00 -14.30 afvikle fælles pressebrief vedrørende coronavirus/covid19. Det vil foregå i Eigtveds Pakhus.

Der udsendes daglig invitation med tid og sted. Der udsendes også meddelelse ved aflysning.

Bemærk!
Som følge af de nye restriktioner på forsamlinger over 10 personer, vil de myndighedsfælles pressebrief fremover afvikles på en måde, som sikrer reglernes overholdelse. Det betyder bl.a., at spørgsmål fra journalister til panelet stilles via videolink. Der vil være personale til stede, som vil vejlede om de nye procedurer. Kom gerne i god tid. Vi håber på jeres forståelse.

Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

3. august 2026

Rigspolitiet

Ny politiuddannelse: Nu starter det første hold studerende

I dag begynder de første politistuderende på politiets nye politiuddannelse. Det er en længere uddannelse i forhold til før, den matcher kriminalitetsbilledet anno 2026, og niveauet svarer til en professionsbachelor. Den nye politiuddannelse skal samlet set bidrage til et mere robust politi og samtidig give flere lyst til at søge ind i politiet.

30. juni 2026

Rigspolitiet

Pilotprojekt: Nyt udstyr skal vise, om trafikanter er påvirkede af lattergas

I et pilotprojekt afprøver to politikredse som nogle af de første i Europa et nyt apparat, der kan måle lattergas i udåndingsluft. De foreløbige tilbagemeldinger er positive.

25. juni 2026

Rigspolitiet

Politiet har styrket indsatsen på droneområdet

Københavns Politi har i dag fremlagt resultaterne af efterforskningen af droneobservationer den 22. september 2025 over Københavns Lufthavn.