Spring til hovedindhold

Forslag

Rigspolitiet

Nyhed

5. december 2025 15:17

Styrket indsats mod kriminelle familier

Rigspolitiet har sammen med politikredsene og NSK udarbejdet et politimæssigt overblik over kriminelle familier i Danmark. Overblikket skal danne grundlag for en ny moniteringsordning som yderligere kan styrke politiets indsats mod organiserede kriminelle strukturer og netværk i hele landet.

I samarbejde med politikredsene og NSK har Rigspolitiet udarbejdet et overblik over kriminelle familier, som det er relevant for politiet at være særligt opmærksom på.

Rigspolitiet lægger op til en forstærket politiindsats overfor kriminelle familier inspireret af de arbejdsmetoder, som politiet i dag anvender over for den organiserede rocker- og bandekriminalitet. Som grundlag herfor påbegynder politiet fra årsskiftet en ny national monitering, der skal understøtte politiets indsats mod kriminelle familier yderligere.

Den nye monitering har til formål at forbedre politiets efterretningsgrundlag i forhold til kriminelle familier, hvilket skal danne grundlag for yderligere efterforskninger og konkrete politiindsatser. Ordningen bliver opdelt i tre niveauer, hvor et antal familier, som vurderes at være forbundet med den mest alvorlige og organiserede kriminalitet, undergives national monitering, mens en række øvrige familier håndteres lokalt i politikredsene.

Rigspolitiet og politikredsene har identificeret 17 kriminelle familier, der i varierende grad vil blive underlagt national politimæssig monitering, (niveau 1 og 2). Hertil kommer en række familier, som håndteres lokalt i politikredsene (niveau 3). Det er politiets umiddelbare vurdering, at det drejer sig om 50-100 familier. Ordningen og dens udførelse er inspireret af politiets nationale monitering på rocker-/bandeområdet.

"Den moniteringsindsats, vi nu sætter ind med, skal understøtte politiets arbejde med at bekæmpe alvorlig organiseret kriminalitet i regi af familierne yderligere. Et centralt element i politimæssig monitering er blandt andet måludpegning af toneangivende personer/familiemedlemmer med henblik på målrettet at efterforske og strafforfølge dem for både deres primære kriminalitet og for afledt kriminalitet i form af hvidvask, skattesvig, mistænkelige pengeoverførsler med videre," siger politidirektør i Rigspolitiet, Lene Steen.

Arbejdet med overblikket er kun første skridt. En national moniteringsindsats af kriminelle familier er en langsigtet efterretningsmæssig investering, og det kræver mange ressourcer til at opbygge yderligere systematiseret viden om bl.a. familiernes kapacitet, organisering, færden mv. Det er derfor vigtigt at koncentrere moniteringsindsatsen der, hvor den vurderes at ville få størst effekt i form af flere konkrete efterforskninger med efterfølgende strafforfølgning.

"Vi kan se, at der er et ikke ubetydeligt overlap mellem kriminelle familier og den organiserede kriminalitet, som vi allerede kender fra politiets monitering på rocker/bande-området. Vi kender således allerede mange af disse familier fra arbejdet i politikredsene, og vi sætter allerede i dag ind mod den kriminalitet, som familiemedlemmer udøver. Med den nye moniteringsmodel supplerer vi vores monitering af kriminelle rocker- og bandegrupper med et antal familienetværk, hvor vi vurderer, at selve familiestrukturen understøtter de kriminelle aktiviteter på en sådan måde, at det giver politifaglig mening at gå mere målrettet efter de styrende familiemedlemmer som anstiftere og facilitatorer af alvorlig kriminalitet," siger politidirektør i Rigspolitiet, Lene Steen.

Overblikket vil være dynamisk, idet familier vil kunne udgå, når de vurderes politifagligt mindre relevante, ligesom familier vil kunne tilføjes, når de vurderes relevante at være særligt opmærksomme på. Samtidig vil den nye moniteringsmodel løbende blive videreudviklet og forbedret.

Med den netop indgåede flerårsaftale for politiets og anklagemyndighedens økonomi styrkes politikredsene og NSK med 15 årsværk i 2026 stigende til 30 årsværk i 2027 og frem til iværksættelsen af den nye nationale moniteringsordning.

 

Graf over kriminelle familier


Kontakt en pressemedarbejder i Rigspolitiet

Pressetelefon: 4174 0440

E-mail: presse@politi.dk

18. september 2026

Rigspolitiet

Politiet åbner for udstedelse af børneattester

Efter at have været sat i bero siden 2. september 2026 genåbner politiet nu muligheden for at anmode om børneattester. På baggrund af afdækningen og den gennemførte genopretning er det således Rigspolitiets vurdering, at fejlens konsekvenser for Kriminalregisteret er meget begrænsede. Samtidig genoptages sagsbehandlingen af våbentilladelser.

10. september 2026

Rigspolitiet

Børneattester og våbentilladelser er fortsat i bero

Rigspolitiet arbejder sammen med Politiets Administrative Center fortsat intensivt på i videst muligt omfang at genskabe afgørelser, der fejlagtigt er blevet slettet fra Kriminalregistreret, tidligere end de skulle have været.

3. september 2026

Rigspolitiet

Rigspolitiet har konstateret slettefejl i Kriminalregisteret

Fejl i den automatiske sletning af oplysninger i Kriminalregisteret betyder, at oplysninger om visse afgørelser er blevet slettet tidligere, end de skulle. Rigspolitiet er ved at undersøge omfanget og konsekvenserne af fejlen. Fejlen kan bl.a. have betydning for behandlingen af sager, hvor oplysninger fra Kriminalregisteret (KR) indgår, herunder børneattesten.