Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

25. september 2019 16:00

27-årig mand idømt otte års fængsel for hård narko og våben

Den 27-årige blev dømt for at have været i besiddelse af cirka ni kilo kokain samt flere haglgeværer.

En 27-årig mand fra Vejen blev onsdag ved en domsmandsret ved Retten i Esbjerg idømt otte års ubetinget fængsel i en større sag om narkotika og våben.

Den 27-årige blev dømt for at have været i besiddelse af cirka ni kilo kokain tilbage i april 2017, ligesom manden efterfølgende havde været i besiddelse af hovedparten af mængden, syv kilo, med henblik på videresalg.

Den 27-årige kom i besiddelse af kokainen i forbindelse med sit hverv som erhvervsfisker i Nordsøen, hvor stoffet var havnet i trawlet.

Manden blev også dømt for at have været i ulovlig besiddelse af fem haglgeværer, hvoraf de fire havde et oversavet løb, et luftgevær, 106 haglpatroner og en bøtte hagl.

Endelig blev den 27-årige også dømt for at have været i besiddelse af 67,8 gram hash, delvist til eget forbrug, delvist med henblik på videresalg.

Manden blev anholdt den 25. marts 2019 og har siddet varetægtsfængslet lige siden.

Den tiltalte blev dømt i henhold til anklageskriftet.

Mediernes kontaktperson er anklagerfuldmægtig Jens Lang Rask, Anklagemyndigheden ved Syd- og Sønderjyllands Politi, telefon 61 35 32 94.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

18. august 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

46-årig pædagog dømt for at have sex med beboer på botilbud

Socialpædagog blev frikendt for voldtægt af beboer, men blev dømt for andre forhold ​

18. august 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Varebil standset med stor mængde tyvekoster

Syd- & Sønderjyllands Politis udlændingekontrolafdeling UKA Vest standsede lørdag en rumænsk varebil på vej ud af landet med tyvekoster

16. august 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Politiets teknikere og Havarikommissionen arbejder i dag på ulykkessted

To passagerer fra togulykken fredag er fortsat i kritisk tilstand