Spring til hovedindhold

Forslag

Syd- og Sønderjyllands Politi

Nyhed

14. august 2019 14:26

48-årig mand anholdt for trusler mod politiet

Den 48-årige blev anholdt i Esbjerg by uden dramatik.

Syd- og Sønderjyllands Politi anholdt klokken 13.02 en 48-årig mand med relation til Esbjerg. Han  havde fremsat trusler mod politiet via sociale medier på nettet.

Anholdelsen fandt sted i Esbjerg by og foregik helt uden dramatik.

Den 48-årige er i forvejen kendt i det psykiatriske system.

Syd- og Sønderjyllands Politi blev onsdag formiddag gjort opmærksom på truslerne via borgerhenvendelser. 

I den efterfølgende fase, hvor efterforskningen stod på og frem mod anholdelsen, var politiet i forhøjet beredskab. Det betød blandt andet, at der var politifolk i beredskab foran politistationen i Esbjerg samt andre steder i byen.

Politiet havde i forbindelse med hændelsen også øget patruljeringen i byen. 

Den anholdte er sigtet for at have fremsat trusler mod politiet, og anklagemyndigheden vil i den forbindelse tage stilling til, om der skal ske fremstilling i grundlovsforhør.

Som et led i efterforskningen har Nordjyllands Politi assisteret Syd- og Sønderjyllands Politi med en politioperation i Tårs i Vendsyssel. Vi henviser til Nordjyllands Politi vedrørende denne indsats.

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

16. september 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

31-årig mand anholdt i voldssag og fremstilles i grundlovsforhør

Han er sigtet for grov vold i forbindelse med et overfald på Grådybet i Esbjerg. To personer blev mandag varetægtsfængslet i sagen.

16. september 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

43-årig kendt skyldig i drab

En 43-årig mand blev ved Retten i Esbjerg i dag kendt skyldig i drab på kollega

15. september 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

To personer fremstilles i voldssag

Den Mobile Politistation kommer på tryghedsskabende besøg på Grådybet i Esbjerg i eftermiddag