Spring til hovedindhold

Forslag

Politi flytter ind i ny politistation


Syd- og Sønderjyllands Politi flytter nu ind i ny politistation i Aabenraa. Det sker med ny lokal leder i spidsen.

Syd- og Sønderjyllands Politi rykker nu ud af den hidtidige politistation på Haderslevvej i Aabenraa og ind i nye lokaler på H. P Hanssensgade 23 i Aabenraas centrum.

”Vi glæder os til at tage nye og tidssvarende lokaler i brug og er klar til at servicere borgerne fra vores nye station fra på mandag”, siger politikommissær Mikael Knudsen, leder af beredskabsstationen i Aabenraa.

Politikommissær Mikael Knudsen overtog ledelsen af politiet i Aabenraa den 1. marts. Han har været leder i Syd- og Sønderjyllands Politi gennem en årrække, senest som leder af beredskabet i Haderslev.

Politistationen i Aabenraa er udkørselssted for de lokale beredskabspatruljer samt for færdselspolitiet, hundesektionen og indsatslederfunktionen i den sydlige del af politikredsen. Derudover er der ekspedition med borgerbetjening, lokale forebyggelsesmedarbejdere, medarbejdere fra Central Efterforskning samt politikredsens bevillings- og tilladelseskontor.

Det er Bygningsstyrelsen, der tager stilling til, hvad der skal ske med den gamle politistation på Haderslevvej.

 

Pressekontakt

Kommunikationsenheden

E-mail: sjyl-kommunikation@politi.dk 

Telefon: 2052 6460 (ikke sms)

7. maj 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Fire borgere udsat for bedrageri: Banken ringer ALDRIG for at bede om kort og kode

Læg røret på, og er du blevet bedraget, så kontakt politiet med det samme. Det øger chancerne for at få fat på gerningsmændene.

7. maj 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

27.400 udenlandske cigaretter var gemt i lastbil

Cigaretterne var gemt i både førerkabinen og i hængeren.

25. april 2025

Syd- og Sønderjyllands Politi

Svindler mislykket med at franarre dankort fra to ældre kvinder i Esbjerg

To kvinder på 75 og 89 år lod sig ikke narre, da et falsk bankbud kontaktede dem for at få deres dankort. I stedet kom politiet hurtigt på sagen.

Vi beklager. Dette indhold kan ikke vises.